13 czy 14 tytuł Legii?

legia warszawa mistrz 2018

Po dość kontrowersyjnym spotkaniu 37. kolejki Lotto Ekstraklasy 2017/2018 Legia Warszawa została mistrzem Polski. Stołeczny klub utrzymuje, że ostatnia wygrana w Poznaniu jest równoznaczna z 14. tytułem mistrzowskim w jego historii. Rzeczywistość może wyglądać zgoła odmiennie, bowiem według PZPN Legia ma na koncie 13 tytułów mistrza kraju.

Wygrana, której oficjalnie nie uznano

Po wygranej z Lechem Poznań warszawski klub na swojej oficjalnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych zastąpił w nazwie litery „ia” liczbą „14”, sugerując, że właśnie po raz 14. została mistrzem Polski. A co najważniejsze, taki wynik dałby Wojskowym pierwsze miejsce w ligowej klasyfikacji wszechczasów. Przedmiotem wielu kontrowersji i nieporozumień jest tytuł mistrzowski z 1993 roku. Wówczas Legia pod okiem Janusza Wójcika zwyciężyła w piłkarskich zmaganiach po wygranej 6:0 z Wisłą Kraków. PZPN odebrał jednak drużynie tytuł i przekazał go Lechowi Poznań.

Zawzięta walka o mistrzostwo i doniesienia o korupcji

Historia sprzed dwudziestu pięciu lat powróciła i znów jest w centrum zainteresowania kibiców i mediów. Przed meczem ostatniej kolejki podczas sezonu 1992/1993 pewnym było, że jeżeli Legia i ŁKS Łódź wygrają swoje mecze, tytuł mistrzowski przypadnie drużynie z większym dorobkiem bramkowym, bowiem w tamtych czasach zasady rozgrywek ligowych wyglądały nieco inaczej. O tytuł walczył też Lech Poznań, który miał wtedy najlepszy bilans bramkowy, jednak na mistrzostwo mógł liczyć tylko w przypadku przegranych meczów Legii i ŁKS-u. Intensywna rywalizacja do ostatniej kolejki w tamtym okresie sprawiła, że dziennikarze sugerowali zmiany w regulaminie rozgrywek I ligi. Jednak zmiana przepisów w trakcie sezonu była wątpliwym pomysłem. W ostatniej kolejce sezonu 1992/1993 Legia pokonała Wisłę Kraków 6:0, a ŁKS Łódź wygrał 7:1 z Olimpią Poznań. Sędziowie obu meczy nie mieli żadnych zastrzeżeń w kwestii sportowego charakteru rozgrywek, choć kibice wyraźnie zaznaczali swoje wątpliwości odnośnie „uczciwości” tych piłkarskich konfrontacji. Wkrótce media zaczęły donosić o korupcji i ustawianiu meczów. Za licznymi oskarżeniami nie stały jednak żadne sensowne dowody. Mimo wszystko po jakimś czasie PZPN uległ nagłówkom z pierwszych stron gazet i doniesieniom na temat ustawiania meczów, i postanowił przyjrzeć się sprawie bliżej. 21 czerwca 1993 roku Prezydium PZPN uznało wszystkie cztery ostatnie spotkania sezonu 1992/1993 za prawidłowe, aczkolwiek zadecydowało ukarać wszystkie kluby grzywną w wysokości 500 milionów złotych na rzecz PZPN. W przypadku niezapłacenia grzywny przez daną drużynę PZPN wycofałby ją z rozgrywek w kolejnym sezonie. Ukarane zespoły postanowiły nie płacić, wobec czego sprawa jeszcze bardziej się skomplikowała. Ostatecznie PZPN odebrało tytuł mistrzowski Legii Warszawa, a mistrzem Polski w sezonie 1992/1993 został Lech Poznań. Choć kibice i wszyscy związani z Legią będą uważali, że w tym roku Wojskowi zdobyli 14. tytuł mistrzowski, oficjalnie stołeczny klub może pochwalić się 13. tytułami mistrza kraju.

fot. https://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/lotto-ekstraklasa/legia-warszawa/legia-warszawa-mistrzem-polski-2018-mistrzowska-druzyna/3pkx7n6

 

One thought on “13 czy 14 tytuł Legii?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *