Carlitos – sylwetka króla strzelców

carlitos

Carlos Daniel López Huesca, na boisku znany jako Carlitos, to hiszpański piłkarz, który w 2017 roku zasilił szeregi Wisły Kraków. Jego debiut w Lotto Ekstraklasie okazał się imponujący, bowiem Hiszpan zakończył sezon 2017/2018 z tytułem króla strzelców z wynikiem 24 bramek. Carlitos jest pierwszym Hiszpanem, który może pochwalić się takim osiągnięciem na polskim boisku. W ostatecznej klasyfikacji 28-letni napastnik wyprzedził swojego rodaka – Igora Angula z Górnika Zabrze.

Droga ze Wspólnoty Walenckiej na polskie murawy

Carlitos rozpoczynał piłkarską karierę w klubach z regionu Wspólnoty Walenckiej. Wychowanek Alicante CF grał w takich zespołach jak Hércules CF, Torrellano CF i Real Murcia. W lipcu 2015 roku zasilił szeregi CD Eldense, gdzie w 33 meczach strzelił 13 goli, zwracając na siebie uwagę Villarrealu, który w sezonie 2015/2016 zakontraktował go jako zawodnika drużyny rezerw w Segunda Division B. 22 czerwca 2017 roku Carlitos podpisał kontrakt z występującą w Lotto Ekstraklasie Wisłą Kraków.

Zapowiedź, w którą nikt nie wierzył

W lipcu 2017 roku Carlitos zapowiedział, że zamierza zostać królem strzelców, jednak przed rozpoczęciem sezonu niewiele osób traktowało tę deklarację jako scenariusz, który może się spełnić. Hiszpan przechodząc do Wisły Kraków nie był piłkarskim wirtuozem. Biała Gwiazda pozyskała go z drużyny rezerw Villarrealu. Carlitos przed przyjazdem do Polski nigdy nie grał w najwyższej lidze żadnego kraju. Do tej pory można go było oglądać w III i IV lidze hiszpańskiej oraz w II lidze w Rosji i na Cyprze.

Zaskoczenie w Lotto Ekstraklasie

Swoim debiutem Carlitos zaskoczył wszystkich, którzy nie wierzyli w jego możliwości. 14 lipca 2017 roku w spotkaniu 1. kolejki Lotto Ekstraklasy 2017/2018 Hiszpan mocno przyczynił się do wygranej Wisły Kraków z Pogonią Szczecin. Carlitos najpierw strzelił pięknego gola z rzutu wolnego, a później asystował przy trafieniu Petara Brleka. W meczu 4. kolejki, gdy Biała Gwiazda zmierzyła się z Wisłą Kraków, hiszpański napastnik uratował swój zespół w doliczonym czasie gry (90+5’). Carlitos popisał się również podczas 194. derbów Krakowa, które odbyły się w ramach meczu 5. kolejki. Do 80. minuty gospodarze na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przegrywali 0:1. Z odsieczą pojawił się Carlitos, który w 80. minucie efektowny rajd zakończył celnym strzałem w narożnik bramki Grzegorza Sandomierskiego. Napastnik Wisły po raz kolejny zaskoczył golkipera Cracovii w 89. minucie, gdy skutecznie wykorzystał dośrodkowanie od Maciej Sadloka i po raz drugi umieścił piłkę w siatce rywali, zaliczając dublet i ustalając wynik spotkania.

Jedenasty król strzelców w szeregach Białej Gwiazdy

Carlitos został pierwszym w historii Hiszpanem, który sięgnął po koronę króla strzelców ekstraklasy i jedenastym zawodnikiem Wisły z takim tytułem na koncie. Przed nim osiągnięciem tym mogli się poszczycić następujący zawodnicy: