Ekstraklasa 2017/2018 – 27. kolejka

9 marca (piątek)

27. kolejka Lotto Ekstraklasy rozpoczęła się konfrontacją Górnika Zabrze z KGHM Zagłębie Lubin. Będąca w czołówce tabeli drużyna z Zabrza zremisowała na własnym boisku 2:2 z piłkarzami z Lubina. Mecz zaczął się dość niefortunnie dla gości, bowiem w 10. minucie czerwoną kartką ukarany został Mateusz Matras. Pomocnik Zagłębia musiał opuścić murawę po brutalnym faulu na Szymonie Matuszku. Wynik spotkania otworzył w 20. minucie Mateusz Wieteska. Liczebna przewaga Górnika nie podcięła skrzydeł gościom na Stadionie im. Ernesta Pohla. KGHM Zagłębie Lubin doprowadził do wyrównania niecałe dziesięć minut później po celnym trafieniu Jakuba Maresa (29’). Gospodarzom udało się ponownie wysunąć na prowadzenie jeszcze przed przerwą. W 37. minucie na listę strzelców wpisał się Dani Suarez, któremu asystował Rafał Kurzawa. Zagłębie doprowadziło do ostatecznego remisu w doliczonym czasie gry. Strzelcem ostatniej bramki został Filip Starzyński (90+1’).

Wisła Kraków wygrała 3:1 ze Śląskiem Wrocław. Bohaterem spotkania został Carlitos, który zaliczył hat-tricka. Swojego pierwszego gola w tym spotkaniu hiszpański napastnik strzelił w 20. minucie, wykorzystując podyktowaną przez sędziego „jedenastkę”. W 62. Carlitos popisał się indywidualną akcją, którą zakończył trafieniem w długi róg bramki. Po raz trzeci umiejętnościami strzeleckimi Hiszpan wykazał się w 79. minucie. Wówczas asystował mu Tomasz Cywka. Jedyna bramka dla Śląska padła w 37. minucie. Honor drużyny uratował Igors Tarasovs.

10 marca (sobota)

Sandecja Nowy Sącz przegrała 0:3 z Piastem Gliwice. Pierwszego gola w 15. minucie strzelił Mateusz Szczepaniak, który po dośrodkowaniu od Badii posłał piłkę do siatki tuż pod poprzeczką. Wynik na 2:0 podniósł w 32. minucie Karol Angielski, któremu asystował Tomasz Jodłowiec. Piast pogrążył gospodarzy w doliczonym czasie gry. Efektownym strzałem sprzed pola karnego zaimponował kibicom Joel Valencia (90+2’). Sandecja grała w osłabieniu od 68. minuty, gdy drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną ukarany został Bartłomiej Kasprzak.

Wynikiem 0:3 zakończyło się również spotkanie Pogoni Szczecin z Cracovią. Pasy bardzo szybko przejęły inicjatywę, wobec czego pierwszą bramkę ujrzeliśmy już w 5. minucie. Strzelcem został Krzysztof Piątek, a Michał Helik zaliczył w tej akcji asystę. Druga bramka padła jeszcze przed upłynięciem drugiego kwadransa spotkania. W 22. minucie na listę strzelców wpisał się Ołeksij Dytiatjew. Trzecia bramka na koncie Cracovii to gol samobójczy. Po dośrodkowaniu w pole karne gospodarzy piłkę głową uderzył Krzysztof Piątek. Futbolówka odbiła się od Kamila Drygasa, po czym wpadła do siatki.

Wisła Płock triumfowała w starciu z Koroną Kielce. Nafciarze pokonali Kielczan 2:0. W pierwszej połowie nie oglądaliśmy żadnych bramek. Pierwsze trafienie w tym spotkaniu w 50. minucie zaliczył Damian Byrtek, który po dośrodkowaniu Semira Stilicia posłał głową piłkę do bramki przeciwników. Za podniesienie wyniku na 2:0 odpowiedzialny był Giorgi Merebaszwili, który pokonał bramkarza Korony strzałem z okolic 4. metra. Gospodarze momentami stawiali na dość dynamiczną grę, dlatego sędzia musiał ukarać kilku zawodników żółtymi kartkami. Żółty kartonik zobaczyli: Damian Rasak (56’), Cezary Stefańczyk (64’), Damian Szymański (86’) oraz Thomas Daehne (90+4’).

11 marca (niedziela)

Lech Poznań pokonał 5:1 szeregi Jagielloni Białystok. Na listę strzelców wśród zawodników Kolejorza wpisali się: Christian Gytkjaer (39’), Emir Dilaver (54’), Darko Jevitć (78’), Kamil Jóźwiak (85’) oraz Łukasz Trałka (87’). Otwierający wynik spotkania w 18. minucie gol Arvydasa Novikovas nie podciął skrzydeł gospodarzom, którzy obecnie zajmują trzecią pozycją w rankingu Lotto Ekstraklasy.

Porażką 1:3 zakończył się mecz między Lechią Gdańsk i Legią Warszawa. Wojskowi dominowali na gdańskim boisku już od pierwszy minut. Strzelcami bramek w drużynie gości zostali: Jarosław Niezgoda (24’), William Remy (48’) i Michał Kucharczyk (51’). Gospodarzom udało się złapać kontakt z przeciwnikiem w 66. minucie, gdy Arkadiusza Malarza pokonał Simeon Sławczew.

12 marca (poniedziałek)

Arka Gdynia wyszła zwycięsko ze spotkania z ekipą Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Arkowcy wygrali 4:0. Na listę strzelców wpisali się: Mateusz Szwoch (22’), Ruben Jurado (30’), Maciej Jankowski (34’) oraz Grzegorz Piesio (75’).