Ekstraklasa 2017/2018 – 34. kolejka

4 maja (piątek)

Inauguracyjny mecz 34. kolejki Lotto Ekstraklasy między Cracovią a Śląskiem Wrocław zakończył się remisem 3:3. Bramki dla gospodarzy strzelali: Michał Helik (40’), Krzysztof Piątek (42’) oraz Milan Dimun (66’). W gronie gości na listę strzelców wpisali się: Marcin Robak (28’), Piotr Celeban (50’) i Arkadiusz Piech (71’).

Sporym zaskoczeniem dla wielu była przegrana Lechii Gdańsk z zespołem Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Lechiści przegrali 0:1. Bramkę dla gości w 74. minucie strzelił Vladislavs Gutkovskis, któremu asystował Szymon Pawłowski. Łotewski napastnik sprawnie wykorzystał dośrodkowanie Polaka i z kilku metrów posłał piłkę do siatki przeciwników.

5 maja (sobota)

Sandecji Nowy Sącz udało się pokonać 2:1 Piast Gliwice. W 28. minucie Wojciech Trochim dośrodkował z lewej strony, a Filip Piszczek (28’) głową wpakował futbolówkę do bramki Jakuba Szmatuły. Piast odpowiedział dopiero po zamianie stron. W 66. minucie celnością wykazał się Tomasz Jodłowiec. Asystował mu Sasa Zivec. Mecz mógł zakończyć się remisem, ale w końcówce gospodarze skrzętnie wykorzystywali błędy przeciwnika. Pietrowski pozwolił sobie bez większego trudu odebrać piłkę zawodnikom z Nowego Sącza. W wyniku takiego obrotu wydarzeń futbolówka trafiła pod nogi Wojciecha Trochima, który do swojej wcześniej asysty postanowił dorzucić jeszcze gola dającego zwycięstwo Sączersom.

Pogoń Szczecin pokonała 3:2 Arkę Gdynia. Pierwsze trafienie w 34. minucie zaliczył Kamil Drygas, który zaimponował kibicom precyzyjnym uderzeniem. Wynik spotkania mógł zostać otwarty kilka minut wcześniej, lecz Adam Frączczak nie wykorzystał podyktowanego przez sędziego rzutu karnego. Za to „jedenastkę” wykorzystał Mateusz Szwoch (40’), któremu jeszcze przed zamianą stron udało się doprowadzić do remisu. Frączczak zrekompensował się swojemu zespołowi w 56. minucie, gdy po dośrodkowaniu od Ricardo Nunesa uderzył piłkę głową i zaskoczył Pavelsa Steinborsa. W 63. minucie po raz kolejny odnotowano remis, tym razem po golu Rubena Jurado. Gospodarze postanowili udowodnić, że pojawili się na murawie, by zgarnąć komplet punktów. W 82. minucie Tomasz Hołota podał do Adama Buksy, który zapewnił ostateczne prowadzenie Granatowo-Bordowym. W 90. minucie drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną ukarany został jeden ze strzelców Arkowców – Ruben Jurado.

Spotkanie Wisły Płock z Lechem Poznań zakończyło się bezbramkowym remisem.

6 maja (niedziela)

Korona Kielce przegrała 0:3 z Wisłą Kraków. Biała Gwiazda otworzyła wynik już w 5. minucie. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Carlitos, któremu asystował Zoran Arsenić. Zawodnicy z Krakowa podwyższyli wynik pod koniec pierwszej połowy. W 43. minucie Zlatana Alomerovicia pokonał Jesus Imaz. Asystował mu Pol Llonch. Po zamianie stron swoje piłkarskie umiejętności ponownie zaprezentował Carlitos. Hiszpan wykorzystał błąd Akosa Kecskesa i w sytuacji sam na sam z bramkarzem ustalił wynik meczu.

0:2 to efekt konfrontacji KGHM Zagłębie Lubin z Górnikiem Zabrze. Goście od początku meczu narzucili swoje tempo, w wyniku czego w 7. minucie kibice mogli się już cieszyć z pierwszego gola, którego strzelił Marcin Urynowicz. Za podwyższenie wyniku na 2:0 odpowiedzialny był Damian Kądzior. W tej akcji asystę zaliczył Daniel Smuga.

Bezbramkowy remis to rezultat starcia Jagielloni Białystok z Legią Warszawa. Mecz nie imponował ani golami, ani liczbą bramek podbramkowych którejkolwiek ze stron. Zamiast goli odnotowano kilka żółtych kartek. Wśród zawodników Jagi sędzia ukarał Romana Bezjaka (85’), natomiast wśród Wojskowych żółty kartonik zobaczyli: Adam Hlousek (18’), Inaki Astiz (52’) oraz Chris Philipps (87’).