Ekstraklasa 2018/2019 – 16. kolejka

23 listopada (piątek)

16. kolejka Lotto Ekstraklasy 2018/2019 rozpoczęła się bezbramkowym remisem w meczu między Piastem Gliwice a Zagłębiem Sosnowiec. Choć gospodarze byli faworytem tego spotkania, piłkarzom z Gliwic nie udało się wykorzystać swojej przewagi i przełożyć jej na wynik bramkowy. Choć próby zdobycia gola podejmowali tacy zawodnicy jak Jorge Felix czy Denis Gojko, podopieczni Waldemara Fornalika nie zgarnęli kompletu punktów po konfrontacji z zamykającym tabelę beniaminkiem z Sosnowca.

24 listopada (sobota)

Korona Kielce pokonała u siebie 4:2 Górnik Zabrze, który w ostatnim czasie niebezpiecznie zbliżył się do strefy spadkowej. Gole dla gospodarzy strzelali: Elhadji Pape Diaw (9’), Elia Soriano (17’ i 41’) oraz Marcin Cebula (37’). Wśród Górników dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Igor Angulo (19’ i 89’). Korona Kielce aktualnie zajmuje czwartą pozycję w rankingu Lotto Ekstraklasy z wynikiem 28 punktów i bilansem bramkowym 22:17. Górnik Zabrze po 16. kolejce znalazł się na 14. miejscu w tabeli z wynikiem 13 punktów, co oznacza, że od znajdującej się w strefie spadkowej Miedzi Legnica dzieli Górników tylko lepszy bilans bramkowy.

Lech Poznań po ponad miesięcznej przerwie wygrał 2:1 z Wisłą Płock. Piłkarze Kolejorza przed spotkaniem z Nafciarzami deklarowali, że remis 2:2 z Jagiellonią Białystok pozytywnie na nich wpłynął i nastroił do walki o kolejne punkty. Jednak wynik meczu na Stadionie Miejskim w Poznaniu w 29. minucie otworzyli goście. Jako pierwszy na liście strzelców pojawił się Damian Szymański, któremu asystował Marcin Warcholak. Lechowi udało się przejąć kontrolę nad grą jeszcze przed zamianą stron, obie bramki padły w doliczonym do pierwszej połowy czasie. Najpierw po dośrodkowaniu od Christiana Gytkjaera piłkę precyzyjnym strzałem do bramki Nafciarzy posłał Darko Jevtić (45+1’), a chwilę później asystujący przy pierwszym golu Duńczyk sam pokonał Thomasa Daehne (45+4’).

Cracovia zremisowała 1:1 ze Śląskiem Wrocław. Goście na Stadionie Cracovii im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie zdobyli prowadzenie pod koniec pierwszej połowy. W 45. minucie Łukasz Broź świetnie dośrodkował w pole karne rywali, a Robert Pich wykorzystał to zagranie i z okolic narożnika pola bramkowego posłał piłkę do siatki Michala Peskovicia. Pasom udało się wyrównać dopiero w końcówce spotkania. Gola na wagę remisu w 82. minucie strzelił Niko Datković, który dobijał po poprzeczce Hernandeza.

25 listopada (niedziela)

W 16. kolejce Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Pogoń Szczecin odnotowała zwycięstwo 2:0 z Miedzią Legnica. Bohaterem spotkania został pomocnik Dumy Pomorza – Iker Guarrotxen. Hiszpan dwukrotnie zaskoczył Antona Kanibołockiego (64’ i 83’). To siódma w tym sezonie wygrana piłkarzy ze Szczecina. Pogoń po zgarnięciu kompletów punktów w konfrontacji z beniaminkiem zajmuje siódmą pozycję w tabeli z wynikiem 25 punktów i bilansem bramkowym 24:18.

Zespół KGHM Zagłębie Lubin poniósł porażkę w starciu z Legią Warszawa. Ekipa Bena Van Daela przegrała u siebie 0:1. Jedyną bramkę w tym spotkaniu w 9. minucie strzelił William Remy.

W spotkaniu 16. kolejki Lotto Ekstraklasy Lechia Gdańsk odnotowała swoje dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie. Tym razem piłkarze z Gdańska wygrali 3:2. z Jagiellonią Białystok, która walczy o miejsce w czołówce tabeli. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu strzelił Flavio Paixao, który w 37. minucie bez wahania wykorzystał podyktowany przez sędziego rzut karny. W 39. minucie do chwilowego remisu doprowadził Marko Pletanović. Serbski pomocnik popisał się efektownym uderzeniem z dystansu. Gospodarze po raz kolejny wyszli na prowadzenie jeszcze w pierwszej połowie. W 45. minucie drugą bramkę dla Lechii strzelił Jarosław Kubicki. Strzał z dalszej odległości pozostawił Mariana Kelemena bez szans na udaną interwencję. Po zamianie stron Jaga znów wyrównała. W 53. minucie do grona skutecznych snajperów dołączył Arvydas Nocikovas. W 67. minucie wynik spotkania na 3:2 ustalił Michał Nalepa, któremu asystował Filip Mladenović.

26 listopada (poniedziałek)

Ostatnie spotkanie 16. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 zakończyło się wygraną Arki Gdynia, która 4:1 pokonała Wisłę Kraków. Arkowców do zwycięstwa poprowadzili: Nabil Aankour (15’), Luka Zarandia (27’ i 89’) oraz Maciej Jankowski (75’). Jedyną bramkę dla Białej Gwiazdy strzelił w 20. minucie Zdenek Ondrasek.