Ekstraklasa 2018/2019 – 18. kolejka

7 grudnia (piątek)

Zespół KGHM Zagłębie Lubin zremisował 2:2 z Piastem Gliwice. Wynik spotkania w 35. minucie otworzył obrońca gości – Jakub Czerwiński. Gospodarzom spotkania udało się szybko wyrównać – w 39. minucie na listę strzelców wpisał się Łukasz Poręba, która popisał się kapitalnym strzałem w okienko. W 52. minucie do chwilowej przewagi Zagłębie doprowadził Damjan Bohar, któremu asystował Bartłomiej Pawłowski. W 71. minucie Piast udowodnił, że nie zamierza wracać do domu bez punktów. Aleksander Jagiełło dośrodkował w pole karne, a piłkę do siatki posłał Piotr Parzyszek.

W 18. kolejce Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Lech Poznań wygrał 2:0 ze Śląskiem Wrocław. Strzelcami bramek dla Kolejorza byli: Joao Amaral (71’) oraz Christian Gytkjaer (90+9’). To pierwsza wygrana Lecha pod okiem trenera Adama Nawałki.

8 grudnia (sobota)

Pogoń Szczecin pokonała u siebie 1:0 Zagłębie Sosnowiec. Gola na wagę zwycięstwa w 63. minucie strzelił Spas Delew. Beniaminek od 75. minuty musiał sobie radzić w osłabionym składzie. Czerwoną kartką ukarany został napastnik Zagłębia – Alexandre Cristovao, który umyślnie nadepnął na klatkę piersiową Walukiewicza. Po 18. kolejce Duma Pomorza zajmuje szóste miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy z wynikiem 28 punktów i bilansem bramkowym 25:21. Do tej pory Pogoń odnotowała osiem zwycięstw, cztery remisy i sześć porażek. Zagłębie Sosnowiec zajmuje ostatnią pozycję w rankingu, mając cztery punkty straty do również znajdującego się w strefie spadkowej Górnika Zabrze.

Sobotnie starcie Korony Kielce z Wisłą Płock zakończyło się remisem 2:2. Gospodarzom spotkania na Suzuki Arena szybko udało się zdobyć przewagę – w 5. minucie wynik otworzył Mateusz Możdżeń, któremu asystował Elia Soriano. W 17. minucie wyrównał Giorgi Merebaszwili, które znakomicie wykorzystał wyrzut z autu Damiana Szymańskiego i bez problemu umieścił piłkę w siatce Matthiasa Hamrola. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej połowy podopieczni Gino Lettieri zdobyli przewagę nad rywalami z Płocka. W 43. minucie gola strzelił Adnan Kovacević. Asystował mu Matej Pucko. Złocisto-Krwistym nie udało się jednak utrzymać tej jednobramkowej przewagi po zamianie stron. W 90. minucie na liście strzelców po raz drugi w tym spotkaniu pojawił się Giorgi Merebaszwili, który ustalił wynik meczu na 2:2.

Konfrontacja Wisły Kraków z Jagiellonią Białystok to kolejne spotkanie zakończone remisem 2:2. Dwie bramki dla Białej Gwiazdy strzelił Marko Kolar (17’ i 36’), a w gronie zawodników Jagi na liście strzelców pojawili się: Marko Poletanović (61’) oraz Cillian Sheridan (68’). Po meczy z Wisłą Kraków drużyna z Białegostoku znajduje się na trzeciej pozycji w tabeli z wynikiem 32 punktów i bilansem bramkowym 33:24, mając punkt straty do Legii Warszawa i sześć punktów do Lechii Gdańsk.

9 grudnia (niedziela)

Górnik Zabrze nie poradził sobie w starciu z Miedzią Legnica, która po wielu tygodniach opuściła strefę spadkową. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu odnotowano w 36. minucie, gdy po świetnym strzale Forsella piłka odbiła się najpierw od słupka, a następnie od interweniującego Tomasza Loski, po czym wpadła do siatki. Wynik meczu otworzył więc gol samobójczy bramkarza Górników. W 53. minucie wynik na 2:0 podwyższył Petteri Forsell, który pewnie wykorzystał rzut karny. W 61. minucie kolejną bramkę dla piłkarzy z Legnicy strzelił Henrik Ojamaa, któremu asystował Adrian Purzycki. Po 18. kolejce Miedź Legnica zajmuje 13. lokatę w tabeli z wynikiem 19 punktów i bilansem bramkowym 21:35. Górnik Zabrze znajduje się w strefie spadkowej z wynikiem 16 punktów i bilansem bramkowym 22:32, mając cztery punkty przewagi nad Zagłębiem Sosnowiec i jeden punkt straty do Śląska Wrocław.

Lechia Gdańsk zremisowała 0:0 z Legią Warszawa. Po tym spotkaniu drużyna z Gdańska pozostaje liderem tabeli z wynikiem 38 punktów i bilansem bramkowym 30:17, mając pięć punktów przewagi nad Legią Warszawa i sześć punktów nad Jagiellonią Białystok.

10 grudnia (poniedziałek)

W ostatnim meczu 18. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Arka Gdynia przegrała 0:3 z Cracovią. Na listę strzelców wpisali się: Airam Cabrera (23’), Mateusz Wdowiak (32’) i Javi Hernandez (90+4’).