Ekstraklasa 2018/2019 – 20. kolejka

20 grudnia (czwartek)

W spotkaniu 20. Kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Pogoń Szczecin wygrała 2:1 ze Śląskiem Wrocław. Goście zdobyli prowadzenie pod koniec pierwszej połowy. Jako pierwszy na listę strzelców trafił Marcin Robak (45+1’), któremu asystował Arkadiusz Piech. Utrata gola przed zejściem do szatni nie podcięła skrzydeł zawodnikom Dumy Pomorza, którzy przejęli inicjatywę po zamianie stron. W 67. minucie do wyrównania doprowadził Kamil Drygas, który wykorzystując zamieszanie w polu karnym Śląska Wrocław, oddał mocny strzał na bramkę rywali i nie pozostawił żadnych szans na interwencję Jakubowi Słowikowi. Kilka minut później gospodarze strzelili gola na wagę zwycięstwa. Tym razem na liście strzelców pojawił się Iker Guarrotxena (72’). To już dziewiąte zwycięstwo Pogoni Szczecin w tym sezonie. Portowcy zajmują aktualnie piąte miejsce w tabeli z wynikiem 31 punktów i bilansem bramkowym 28:24.

Zagłębie Sosnowiec przegrało 2:3 z Legią Warszawa. Gospodarze spotkania na Stadionie Ludowym w Sosnowcu otworzyli wynik w 8. minucie. Pierwszą w tym meczu bramkę strzelił Piotr Polczak, któremu asystował Żarko Udovicić. Beniaminek utrzymał przewagę w pierwszej połowie, jednak w kolejnej Mistrz Polski postanowił rozpocząć walkę o komplet punktów. W 47. minucie gola na remis 1:1 strzelił William Remy, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego od Andre Martinsa i precyzyjnym uderzeniem głową skierował piłkę do bramki Dawida Kudły. Minutę później Legia straciła chwilowo powody do radości. Udovicić dogrywał z rzutu wolnego, a Carlitos uderzył w futbolówkę głową, tym samym niefortunnie skierował ją do własnej bramki. Wojskowi zrehabilitowali się dopiero w końcówce spotkania. W 84. minucie bramkę na 2:2 strzelił Adam Hlousek. W 88. minucie wynik spotkania ustalił Sandro Kulenović, któremu asystował Michał Kucharczyk.

21 grudnia (piątek)

Remisem 3:3 zakończyła się konfrontacja Arki Gdynia z Wisłą Płock. Gole dla gospodarzy strzelali Adam Danch (47’) oraz Michał Janota (62’ i 83’). Wśród piłkarzy Nafciarzy na listę strzelców wpisali się: Dominik Furman (29’), Oskar Zawada (35’) oraz Alan Uryga (88’).

Remisem zakończyło się także piątkowe starcie Piasta Gliwice z Jagiellonią Białystok. Obie drużyny odnotowały po jednym golu. Wynik w 16. minucie otworzył Tom Hateley, a w 23. minucie wyrównał Karol Świderski. Po 20. kolejce Jaga zajmuje czwarte miejsce w rankingu z wynikiem 33 punktów i bilansem bramkowym 34:29. Podopieczni Ireneusza Mamrota odnotowali do tej pory dziewięć zwycięstw, sześć remisów i pięć porażek.

Wisła Kraków przegrała 0:1 z Lechem Poznań. Gola na wagę zwycięstwa strzelił w 75. minucie Pedro Tiba. Ta wygrana sprawiła, że obecnie Kolejorz jest na trzecim miejscu w rankingu Lotto Ekstraklasy 2018/2019 z wynikiem 33 punktów i bilansem bramkowym 32:23. Lech Poznań ma sześć punktów straty do Legii Warszawa i dziewięć punktów straty do Lechii Gdańsk.

22 grudnia (sobota)

Mecz Korony Kielce przeciwko Miedzi Legnica zakończył się bezbramkowym remisem. Obie drużyny zgarnęły po jednym punkcie. Korona Kielce zajmuje siódme miejsce w tabeli z wynikiem 31 punktów i bilansem bramkowym 25:23. Miedź Legnica uplasowała się na 12. miejscu z wynikiem 21 punktów i bilansem bramkowym 21:35.

Zespół KGHM Zagłębie Lubin nie podołał Cracovii i przegrał na własnym boisku 1:2. Gospodarze bardzo dobrze rozpoczęli to spotkanie, bo w 11. minucie wynik otworzył Bartosz Kopacz, któremu asystował Patryk Tuszyński. W pierwszej połowie ekipa z Lubina utrzymała prowadzenie. Pasy wyrównały dopiero w 77. minucie po golu Javiego Hernandeza, który płaskim strzałem przy słupku umieścił piłkę w siatce. Asystował mu Milan Dimun. Dziesięć minut wcześniej murawę musiał opuścić bramkarz gospodarzy – Dominik Hładun, którego sędzia ukarał czerwoną kartką. W 82. minucie byliśmy świadkami gola samobójczego wpisanego na konto Macieja Dąbrowskiego, od którego piłka odbiła się po strzale z dystansu Janusza Gola.

W ostatnim meczu 20. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Lechia Gdańsk rozgromiła u siebie Górnik Zabrze, wygrywając 4:0. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu mogliśmy zobaczyć w 14. minucie. Swoich sił próbował Haraslin, jednak Tomasz Loska zdołał sobie poradzić z interwencją po strzale skrzydłowego. Bramkarz Górników nie miał jednak szans przy dobitce Artura Sobiecha. Kolejne bramki padła już po zamianie stron. W 51. minucie na liście strzelców zagościł Rafał Wolski, który popisał się mocnym i precyzyjnym strzałem. W 55. minucie wynik na 3:0 podwyższył Filip Mladenović, któremu asystował Artur Sobiech. W 72. czwartego gola dla gospodarzy strzelił Flavio Paixao. Po zgarnięciu kolejnego kompletu punktów Lechia Gdańsk umocniła swoją pozycję lidera w rankingu Lotto Ekstraklasy 2018/2019. Drużyna z Gdańska zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z wynikiem 42 punktów i bilansem bramkowym 35:17. Lechia ma trzy punkty przewagi nad Legią Warszawa i dziewięć punktów nad Jagiellonią Białystok. Do tej pory Lechiści odnotowali 12 zwycięstw, sześć remisów i tylko dwie porażki.