Ekstraklasa 2018/2019 – 23. kolejka

22 lutego (piątek)

W meczu 23. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Arka Gdynia przegrała 1:2 w starciu z Piastem Gliwice. Wynik spotkania w 28. minucie otworzył Jakub Czerwiński. Z rzutu wolnego dośrodkował Tom Hateley, a Czerwiński z narożnika pola bramkowego bardzo sprawnie skierował piłkę głową do siatki rywali. Gliwiczanie podwyższyli wynik jeszcze przed zakończeniem pierwszej połowy. W 42. minucie na liście strzelców pojawił się Joel Valencia, któremu asystował Martin Konczkowski. Arka miała okazję do złapania kontaktu z przeciwnikiem w 82. minucie. Jednak Michał Janota nie wykorzystał rzutu karnego. Jedyną bramkę dla gospodarzy w 88. minucie strzelił Damian Zbozień. Asystował mu Michał Janota.

Korona Kielce zremisowała 1:1 z Pogonią Szczecin. Goście na Suzuki Arena zdobyli prowadzenie w 20. minucie po golu Adama Buksy. Asystował mu Zvonimir Kozulj. Kielczanom udało się wyrównać dopiero w 84. minucie – na liście strzelców zagościł Wato Arweladze.

23 lutego (sobota)

Górnik Zabrze wygrał 2:1 z Zagłębiem Sosnowiec. Gospodarze otworzyli wynik spotkania już w 12. minucie. Pierwszego gola strzelił Walerian Gwilia. Asystował mu Jesus Jimenez. Zagłębie zremisowało dopiero w drugiej połowie. W 51. minucie Szymon Pawłowski zagrał piłkę w okolice bramki gospodarzy. Futbolówka odbiła się od jednego z Górników, dzięki czemu bez problemu w siatce umieścił ją Żarko Udovicić. Górnik nie zamierzał jednak dzielić się punktami z rywalem. W 60. minucie wynik spotkania na 2:1 ustalił Igor Angulo, któremu asystował Boris Sekulić. W doliczonym czasie gry Vamara Sanogo został ukarany żółtą kartką za sprzeczkę z jednym z piłkarzy z Zabrza. Sędzia postanowił jednak przeanalizować sytuację przy pomocy VAR, w wyniku czego anulował żółtą kartkę dla Sanogo i ukarał go czerwoną kartką. Vamara Sanogo musiał opuścić murawę jeszcze przed końcowym gwizdkiem.

Lech Poznań triumfował w spotkaniu z Legią Warszawa. Kolejorz pokonał Mistrza Polski 2:0. Pierwszego gola gospodarze strzelili już w 8. minucie. Gajos dośrodkował z rzutu rożnego, co skutecznie wykorzystał Nikola Vujadinović, który posłał piłkę do bramki Radosława Majeckiego. W 79. minucie wynik podwyższył Christia Gytkjaer, który zaimponował kibicom pewnym i precyzyjnym strzałem. Po 23. kolejce Lech Poznań zajmuje piątą pozycję w tabeli Lotto Ekstraklasy z wynikiem 36 punktów i bilansem bramkowym 35:29. Legia znajduje się na drugim miejscu w rankingu z wynikiem 42 punktów i bilansem bramkowym 35:24.

Lechia Gdańsk pokonała u siebie 1:0 Wisłę Kraków. Gola na wagę zwycięstwa w 41. minucie strzelił Filip Mladenović. Po przejęciu piłki gospodarze postawili na szybką kontrę. Artur Sobiech podał piłkę do Mladenovicia, który wykorzystał zagranie od kolegi i zaskoczył Mateusza Lisa. To już czternaste zwycięstwo Lechistów w tym sezonie. Podopieczni Piotra Stokowca zdobyciem kolejnego kompletu punktów umocnili swoją pozycję lidera Lotto Ekstraklasy. Lechia Gdańsk z wynikiem 49 punktów i bilansem bramkowym 37:18 ma siedem punktów przewagi nad Legią Warszawa i dziesięć punktów przewagi nad Jagiellonią Białystok.

24 lutego (niedziela)

Miedź Legnica odnotowała szóste w tym sezonie zwycięstwo, wygrywając w spotkaniu 23. kolejki 2:1 z Wisłą Płock. W 22. minucie wynik otworzył Paweł Zieliński, któremu asystował Omar Santana. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej połowy byliśmy świadkami chwilowego wyrównania. W 42. minucie po dośrodkowaniu z prawej strony Alaksandar Milijković niefortunnie skierował piłkę do własnej bramki. W 74. minucie ostateczny rezultat ustalił Mateusz Szczepaniak, który popisał się pięknym strzałem i wykorzystał błąd bramkarza przeciwników.

Cracovia zakończyła starcie z Jagiellonią Białystok wygraną 1:0. Zwycięskiego gola w 48. minucie strzelił Ołeksij Dytiatjew. Asystował mu Milan Dimun. W 58. minucie Jaga miała szansę na remis, jednak Stefan Scepović nie wykorzystał rzutu karnego, posyłając piłkę w trybuny Po 23. kolejce Jagiellonia zajmuje trzecie miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy z wynikiem 39 punktów i bilansem bramkowym 38:30.

25 lutego (poniedziałek)

Śląsk Wrocław odnotował wygraną 2:0 w meczu z KGHM Zagłębie Lubin. Na liście strzelców zapisali się: Mateusz Radecki (43’) i Marcin Robak (52’).