Gerard Cieślik – legenda Ruchu Chorzów

gerard cieślik

Urodzony 29 kwietnia 1927 roku w Hajdukach Wielkich piłkarz był jednym z najlepszych napastników w historii klubu Ruch Chorzów. Cieślik często uważany jest również za jednego z najlepszych zawodników w całej historii polskiej piłki nożnej. Niezwykłe umiejętności Gerarda kibice mogli podziwiać nie tylko w meczach ligowych, lecz także w czasie spotkań polskiej reprezentacji oraz na igrzyskach olimpijskich.

Kariera klubowa i mecze w reprezentacji

Ruch Chorzów był klubem, któremu Gerard Cieślik poświęcił całą swoją karierę piłkarską. To właśnie grając w barwach tej drużyny piłkarz trzykrotnie sięgnął po tytuł Mistrza Polski oraz zdobył Puchar Polski. Gerard Cieślik szczególnie zapadł kibicom w pamięć po meczu Polski ze Związkiem Radzieckim. Spotkanie odbyło się w 1957 roku i zakończyło się wynikiem 2:1, a Cieślik był strzelcem obu bramek dla Polski.

W Ruchu Chorzów pojawił się na 249 oficjalnych spotkaniach (z czego 237 rozegranych w ekstraklasie), w czasie których 178 razy (168 w ekstraklasie) posłał piłkę do siatki przeciwnika, zyskując tym samym miano rekordzisty chorzowskiego klubu.

Choć Cieślik przez całe życie pozostawał piłkarzem Ruchu Chorzów, kilka razy można go było zobaczyć w innych drużynach. W 1955 zagrał wraz piłkarzami Górnika Zabrze w meczach towarzyskich przeciwko Szachtiorowi Stalino i Zenitowi Leningrad.

W kadrze narodowej Cieślik rozegrał 45 spotkań, w czasie których udało mu się strzelić 27 goli.

Gerard Cieślik w 1959 roku zakończył swoją karierę, jednak nie opuścił szeregów Ruchu Chorzów, bowiem został trenerem, trenerem młodzieży oraz członkiem zarządu. W dodatku „niebiescy” przyznali mu tytuł honorowego prezesa klubu. Piłkarz zmarł 8 listopada 2013 i został pochowany na cmentarzu Batory w Chorzowie.

Największe osiągnięcia

  • Mistrzostwo Polski (w klubie Ruch Chorzów) w latach: 1951, 1952, 1953
  • Puchar Polski (w klubie Ruch Chorzów) w 1951 roku
  • Tytuł króla strzelców I ligi w latach: 1952, 1953
  • Obecność na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku
  • Tytuł najlepszego piłkarza pięćdziesięciolecia PZPN w rankingu stworzonym przez tygodnik „Piłka Nożna” (1969 rok). W 1994 roku w plebiscycie na najlepszego piłkarza siedemdziesięciolecia PZPN Cieślik zajął 5 miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *