Jan Liberda – trwały ślad w historii Polonii Bytom

jan liberda

Polonia Bytom to polski klub piłkarski z długą tradycją i ciekawą historią. Jednym z największych talentów w dziejach bytomskiej drużyny niewątpliwie był Jan Liberda, który grał w jej barwach w latach 1949-1971. W czasie swojej kariery w szeregach niebiesko-czerwonych Jan Konrad Liberda rozegrał 303 spotkania, podczas których strzelił 147 bramek. Zawodnikowi dwukrotnie udało się zdobyć tytuł króla strzelców Ekstraklasy, a to nie były jego jedyne osiągnięcia.

Kariera klubowa

Jan Liberda niemalże całą swoją piłkarską karierę poświęcił grze w Polonii Bytom, której szeregi zasilał w latach 1949-1971. Gra w lokalnym klubie była jednym z jego największych marzeń, dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że nieprzypadkowo Liberda spędził tyle czasu w jednej drużynie. Wzorem do naśladowania dla niego był Kazimierz Trampisz, którego młody Jan Liberda starał się naśladować w wielu kwestiach. W niebiesko-czerwonych barwach zadebiutował w 1953 roku podczas mecz Polonii z Cracovią. Bytomski zawodnik od najmłodszych lat miał smykałkę do piłki nożnej, a podczas swojej kariery miał ogromne szczęście do spotykania utalentowanych trenerów, takich jak Michał Matyas, Edward Drabiński czy Adam Niemiec. Dzięki odpowiednim szkoleniowcom Jan Liberda szlifował swoje umiejętności, wypracowując efektowne dryblingi i celne strzały. Wyjątkowy talent Liberdy można było zauważyć przede wszystkim w latach 60., gdy udało mu się po raz drugi sięgnąć po tytuł króla strzelców. W 1962 roku Polonia Bytom z Liberdą na pokładzie zdobyła tytuł mistrza Polski. W tym samym roku piłkarz został laureatem „Złotych Butów”, czyli plebiscytu katowickiego „Sportu”. Ostatni mecz w barwach Polonii Bytom Jan Liberda rozegrał 17 sierpnia 1969 roku. Jego klub stanął wówczas na murawie przeciwko Cracovii.

Po opuszczeniu Polonii Jan Liberda wyjechał do Chicago, a później grał przez krótki okres w holenderskim klubie AZ „67”. Po powrocie do kraju objął posadę trenera Polonii Bytom. Potem pracował też jako trener innych polskich klubów, tj. GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec i MCKS Czeladź. Funkcję trenera pełnił również w Niemczech, a konkretniej w Oldenburgu i Paderbornie. W 1993 roku wrócił jednak jako trener swojego lokalnego klubu. Później najczęściej można go była zobaczyć na trybunach w czasie rozgrywek jego ukochanego klubu Polonii Bytom.

Kariera w reprezentacji

W barwach polskiej reprezentacji piłkarskiej Jan Liberda debiutował 20 maja 1959 roku, gdy w Hamburgu nasi piłkarze spotkali się z reprezentantami drużyny RFN. Mecz zakończył się remisem 1:1. Młody Liberda wystąpił u boku takich piłkarskich znakomitości jak Lucjan Brychczy, Ernest Pol, Krzysztof Baszkiewicz i Stanisław Hahorek. Grając w kadrze narodowej w latach 1959-1968 piłkarz z Bytomia strzelił osiem bramek. Pierwsze dwie bramki dla reprezentacji Liberda zdobył we Wrocławiu w 1959 roku w trakcie meczu z Izraelem. Swojego ostatniego gola zaliczył w Szczecinie w 1966 roku, gdy reprezentacja Polski zmierzyła się z Luksemburgiem.

Sukcesy w kraju i na arenie międzynarodowej

  • 1959 – tytuł króla strzelców Ekstraklasy z wynikiem 21 strzelonych bramek
  • 1962 – tytuł króla strzelców Ekstraklasy z wynikiem 16 strzelonych bramek, tytuł mistrza Polski, Złote Buty w plebiscycie „Sportu”
  • 1965 – Puchar Ameryki

W „Klubie 100” Jan Liberda zajmuje wysoką ósmą lokatę. Pod względem liczby bramek strzelonych w rozgrywkach o mistrzostwo Polski wyprzedzili go tylko Kazimierz Kmiecik, Włodzimierz Lubański, Teodor Peterek, Tomasz Frankowski, Gerard Cieślik, Lucjan Brychczy oraz Ernest Pol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *