ŁKS Łódź – jeden z założycieli ligi

Tak zwani Rycerze Wiosny to jeden z najważniejszych klubów w historii polskiej piłki nożnej. To właśnie on brał czynny udział w powstawaniu Ligi Polskiej w 1927 roku, która na przestrzeni lat przekształciła się w Ekstraklasę. Przyjrzyjmy się bliżej historii łódzkiego klubu piłkarskiego.

Początki ŁKS Łódź w piłkarskim świecie

Działalność ŁKS Łódź rozpoczęła się w 1908 roku, choć oficjalnej rejestracji klubu dokonano rok później. Jednym z pierwszych sukcesów Rycerzy Wiosny było zwycięstwo w mistrzostwach Łodzi Lodzer Fussball Verband w 1913 roku. W kolejnym roku ŁKS powtórzył wynik w tych samych mistrzostwach. W 1921 roku łódzcy piłkarzy wzięli udział w pierwszych Mistrzostwach Polski, jednak pierwszy medal udało im się zdobyć w 1923 (brąz).

Przydomek ŁKS Łódź

Wykorzystywany dziś przydomek Rycerze Wiosny po raz pierwszy użyto w latach 50. Najstarszy łódzki klub sportowy zawdzięcza go Jerzemu Zmarzlikowi. Ówczesny zastępca redaktora naczelnie Przeglądu Sportowego nazwał tak zawodników ŁKS-u po tym, jak zwyciężyli 7 kwietnia 1957 roku 5:1 z Górnikiem Zabrze.

Herb klubu i maskotka

Jednym z najważniejszym symboli Łódzkiego Klubu Sportowego jest tak zwana Przeplatanka, która ma swoje korzenie w początkowych latach działalności tej drużyny piłkarskiej. Innym niezwykle ważnym emblematem jest biało-czerwona chorągiewka, na której znajduje się napis „ŁKS”. Co ciekawe, kiedyś symbole te zostały zajęte przez komornika, w wyniku czego klub musiał posługiwać się zastępczym logo. ŁKS odzyskał swoje emblematy w 2012 roku.

Zdjęcia: https://lkslodz.pl/

ŁKS Łódź – ciekawostki

  • Obecny stadion ŁKS Łódź znajduje się w Łodzi przy al. Unii Lubelskiej 2. Obiekt został otwarty w 2015 roku i jest w stanie pomieścić prawie sześć tysięcy kibiców.
  • ŁKS ma trzy zestawy strojów:

Zestaw 1 – białe koszulki, czerwone spodenki, czerwono-białe getry
Zestaw 2 – czarne koszulki, czarne spodenki, czarne getry
Zestaw 3 – żółte koszulki, żółte spodenki, żółte getry

  • W sezonie 2019/2020 ŁKS Łódź po siedmiu latach przerwy wrócił do rozgrywek w Ekstraklasie, jednak po roku odnotował spadek do I ligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *