W trakcie przeprowadzanego przez Radosława Radczaka wywiadu, Miłosz Stępiński – trener reprezentacji Polski piłkarek, opowiadał o swoich planach i nadziejach związanych z drużyną. Nowy trener posiada doświadczenie w pracy z piłkarzami. W przeszłości działał jako szef banku informacji Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź. Następnie objął stanowisko selekcjonera męskiej kadry U-20. Do tej pory nie miał jednak na swoim koncie pracy z żeńskim zespołem piłkarskim, choć jak sam mówi, traktuje to jako awans i wyróżnienie. Jego głównym celem jest doprowadzenie zespołu do Mistrzostw Świata, które odbędą się w roku 2019, we Francji. By Polska drużyna miała szanse przejść eliminacje, należy podnieść jej poziom motoryczny oraz usprawnić strategię. Wszystko to we współpracy z trenerkami i trenerami innych kadr. Stępiński wierzy, że wysoki poziom szkoleń na etapie klubów, zaowocuje później wyższymi wynikami samej kadry.
Cel: budowa silnej drużyny
Podstawowym planem Stępińskiego jest budowa silnej drużyny. Wraz ze współpracownikami, będzie wizytował mecze, sprawdzał poziom gry i wyszukiwał nowe talenty. Ostatecznie ma to na celu ustalenie nowego systemu organizacji taktyki. Proces ten można jednak zacząć dopiero po skompletowaniu drużyny i ustaleniu słabych oraz mocnych stron poszczególnych piłkarek. Trener zauważa, że w chwili obecnej największy problem stanowi znalezienie lewonożnych zawodniczek, których deficyt odczuwają nie tylko polskie, ale również zagraniczne drużyny.
Piłkarki z Polski i z zagranicy
Odpowiadając na pytanie o skład zespołu, Stępiński podkreśla, że na chwile obecną ciężko określić jaki będzie jego stateczny kształt, jednak dzieli zawodniczki na trzy kategorie. Pierwsza to te, które grały w poprzedniej drużynie, skompletowanej przez Wojciecha Basiuka. Były to głównie piłkarki Medyka Kozin. Drugą kategorią są młode, świeże talenty, znalezione podczas wizytacji meczy. Zaś do trzeciej należą grające zagranicą, polskie piłkarki, szczególnie z Bundesligi i innych niemieckich zespołów. Jeśli chodzi o zawodniczki grające w jego rodzinnym klubie AZS PWSZ, w Wałbrzychu, trener wskazuje na Annę Rędzia. Jak twierdzi, wyróżnia się ona na tle koleżanek dojrzałą grą oraz krótkimi podaniami, praktycznie z każdej pozycji. Pada również nazwisko Katarzyny Kiedrzynek – bramkarki, grającej w Lidze Mistrzyń. Jest ona również podstawową zawodniczką Paris Saint-Germain. Jak sam mówi – byłaby ona cennym nabytkiem i wielkim wsparciem dla całej drużyny.
fot.: www.laczynaspilka.pl