Cracovia – pierwszy Mistrz Polski

cracovia Kraków

Cracovia to najstarszy nieprzerwanie istniejący klub sportowy w Polsce. Został założony 13 czerwca 1906 roku. Na przestrzeni lat krakowscy piłkarze zapisali się na kartach historii licznymi sukcesami. Obecnie klub występuje między innymi w ramach Lotto Ekstraklasy. Ponadto Cracovia miała znaczący udział w procesie powstawania Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919).

Geneza powstania drużyny

W historii krakowskiego klubu największe znaczenie mają między innymi „Biało-czerwoni” Szeligowskiego. Nazwa ta zaczerpnięta była od barw na koszulkach, jakie piłkarze otrzymali od dr Tadeusza Konczyńskiego w ramach nagrody za zwycięstwo w „turnieju jesiennym” (1906). Równie fundamentalną rolę w historii klubu odegrali „Akademicy”. W 1907 roku doszło do fuzji dwóch najlepszych drużyn ze wspomnianego turnieju. „Biało-Czerwonych” połączono z Akademickim Klubem Footballowym Cracovia. Kolor koszulek zaczerpnięto od ekipy Szeligowskiego, a nazwę klubu od „Akademików”. Tak powstała legenda piłki nożnej i drużyna, która jako pierwsza wpisała na swoje konto tytuł Mistrza Polski.

Przed I wojną światową Cracovia stawała na murawie przede wszystkim przeciwko zespołom z terenów Galicji oraz z ziem należących wówczas do monarchii Austro-Węgierskiej.

Najlepszy okres w dziejach Cracovii

Po zakończeniu I wojny Pasy zaliczyły swój najlepszy okres w ponad stuletniej historii. W 1920 roku Cracovia zdobyła mistrzostwo okręgu krakowskiego, a rok później zwyciężyła w pierwszej edycji rozgrywek o tytuł mistrza Polski. W okresie międzywojennym drużyna z Krakowa jeszcze trzykrotnie stawała na podium w Mistrzostwach Polski: 1930, 1932 i 1937.

Sukcesy krajowe

• Mistrz Polski (5 razy)
  • Wicemistrz Polski (2 razy)
  • III miejsce w Mistrzostwach Polski (2 razy)
  • Mistrz Polski juniorów U-19 (3 razy)
  • Wicemistrz Polski juniorów U-19 (2 razy)
  • Mistrz Galicji (raz)
  • Puchar im. Księcia Pribiny (raz)

Najważniejszy mecz w historii Cracovii

Powszechnie uznaje się, że najlepszy mecz w dziejach krakowskiego klubu miał miejsce 5 grudnia 1948 roku. Tego dnia Cracovia zmierzyła się z Wisłą Kraków i wygrała 3:1. Spotkanie odbyło się na stadionie Garbarni. Ten dodatkowy barażowy mecz miał zadecydować, kto sięgnie po tytuł Mistrza Polski. Cracovia stawiła czoła Białej Gwieździe bez swoich dwóch czołowych zawodników. Warto zaznaczyć, że Wisła Kraków otworzyła wynik spotkania już w pierwszej minucie. Strzelcem gola był Tadeusz Legutko. Jednak utrata bramki na początku meczu nie podcięła skrzydeł Pasom. Cracovia doprowadziła do wyrównania w 44. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Stanisław Różankowski. Co więcej, Pasy wysunęły się na prowadzenie na chwilę przed zakończeniem pierwszej połowy. W 45. minucie piłkę do siatki posłał Czesław Szeliga. W 74. minucie celnym strzałem po raz drugi popisał się Stanisław Różankowski, tym samym podnosząc wynik na 3:1 i zapewniając Cracovii mistrzostwo Polski.