Ekstraklasa 2017/2018 – 17. kolejka

24 listopada (piątek)

Na inauguracyjnym spotkaniu 17. kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia na swoim boisku pokonała Lechię Gdańsk 2:1. W 64. minucie goście wysunęli się na prowadzenie za sprawą samobójczego gola zanotowanego na koncie Michała Helika. Sławomir Peszko próbował strzału z ostrego kąta, po czym piłka odbiła się od obrońcy gospodarzy i wpadła do siatki. W 71. minucie wyrównać udało się Krzysztofowi Piątkowi, który bez problemu wykorzystał dośrodkowanie Kamila Pestki. Piątek podwyższył wynik w doliczonym czasie gry (90+7’), pokonując Kuciaka pewnym strzałem z jedenastki podyktowanej przez sędziego po wideoweryfikacji. Na koniec spotkania drugą żółtą kartką i w konsekwencji czerwoną ukarany został Grzegorz Wojtkowiak.

Górnik Zabrze wygrał 3:1 z Jagiellonią Białystok i nadal wytrwale walczy o pozycję lidera Lotto Ekstraklasy. Wynik spotkania otworzyli jednak zawodnicy Jagi. Na listę strzelców w 4. minucie spotkania wpisał się Taras Romanczuk, któremu asystował Fiodor Cernych. Panowie zaprezentowali piękną dwójkową akcję. Zabrzanie wyrównali jeszcze w pierwszej połowie. W 41. minucie piłkę w siatce umieścił Igor Angulo. Asystował mu Damian Kądzior. Kolejna bramka na koncie gospodarzy była efektem samobójczej bramki Jagielloni Białystok. Piłka odbiła się od Piotra Wlazło i wylądowała w siatce. W 84. minucie swoim strzeleckim talentem po raz kolejny wykazał się Igor Angulo, który ustalił wynik meczu na 3:1.

25 listopada (sobota)

Kolejne spotkanie 17. kolejki Lotto Ekstraklasy zakończyło się remisem 2:2 między Pogonią Szczecin a Piastem Gliwice. Pierwsza bramka padła już w 3. minucie. Konstantin Vassilijev dośrodkował piłkę z rzutu różnego, a obrońcy gospodarzy wybili ją prosto pod nogi Joela Valencii, który nie omieszkał wykorzystać takiej okazji i posłał piłkę do bramki rywali. Duma Pomorza odpowiedziała w 18. minucie, gdy Adam Frączczak zakończył akcję swoich kolegów i strzelił wyrównującego gola z bliskiej odległości. Następne bramki można było zobaczyć dopiero w drugiej połowie. Po zamianie stron, w 65. minucie bramkę strzelił Spas Delew, a w 82. minucie Martin Bukata doprowadził do ostatecznego remisu.

Arka Gdynia rozbiła szeregi Sandecji Nowy Sącz, zwyciężając rozgrywany na stadionie GOSiR mecz 5:0. Na listę strzelców wpisali się: Ruben Jurado (5’), Mateusz Szwoch (13’ i 43’ – rzuty karne), Siergiej Kriwiec (15’) oraz Adam Marciniak (47’). Wszystko, co było najważniejsze w tej konfrontacji, wydarzyło się w czasie pierwszej połowy. Gra nie przebiegała w sposób agresywny, wobec czego żaden z zawodników nie został ukarany żółtą kartką.

Korona Kielce pokonała 3:2 Mistrza Polski, czyli Legię Warszawa. Wojskowi dobrze rozpoczęli ten pojedynek, bo zdobyli prowadzenie 1:0 już w 2. minucie po bramce Jarosława Niezgody, któremu asystował Kasper Hamalainen. Gospodarze wyrównali dopiero w 39. minucie, a na listę strzelców drużyny jako pierwszy wpisał się Elia Soriano. Kilka minut później (42’) piłkę do siatki posłał Ken Kallaste, dzięki któremu Kielczanie schodzili na przerwę prowadząc 2:1. Druga połowa rozpoczęła się od próby przejęcia kontroli nad meczem przez Legionistów, co po części udało się w 52. minucie, kiedy celnym strzałem wykazał się asystujący przy pierwszym golu Kasper Hamalainen. Jednak w 78. minucie Jacek Kiełb przy asyście Łukasza Kosakiewicza ustalił wynik na 3:2

26 listopada (niedziela)

Konfrontacja Lecha Poznań z Wisłą Płock zakończyła się 2:1. Wszystko rozstrzygnęło się jeszcze w pierwszej połowie. Wynik spotkania w 13. minucie otworzył Maciej Makuszewski, a w 26. minucie Semir Stilić doprowadził do remisu. Gospodarze okazali się jednak skuteczniejsi od Nafciarzy i w 45. minucie Kiełpina pokonał Christian Gytkjaer.

Śląsk Wrocław wyszedł zwycięsko z pojedynku z KGHM Zagłębie Lubin. Dwukrotny mistrz Polski wygrał spotkanie rozgrywane na swoim boisku 1:0. Mecz przez większość czasu przebiegał bezbramkowo. Dopiero w doliczonym czasie gry (90+4’) Piotr Celeban skierował piłkę do siatki przeciwników, zapewniając swojej drużynie zwycięstwo. Asystował mu Mathieu Scalet.

27 listopada (poniedziałek)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza zremisował 3:3 z Wisłą Kraków. W gronie gospodarzy na listę strzelców wpisali się: Łukasz Piątek (14’ – rzut karny), Szymon Pawłowski (60’) oraz Vlastimir Jovanović (88’). Wśród zawodników Białej Gwiazdy piłkę do siatki posłali: Jesus Imaz (10’), Kamil Wojtkowski (22’) oraz Carlitos (66’).