Ekstraklasa 2018/2019 – 13. kolejka

26 października (piątek)

Miedź Legnica przegrała u siebie 0:5 ze Śląskiem Wrocław. Bramki dla Wojskowych strzelali: Marcin Robak (15’ i 29’), Michał Chrapek (16’), Dorde Cotra (34’) oraz Mateusz Radecki (70’). Beniaminek z wynikiem 12 punktów i bilansem bramkowym 16:28 aktualnie znajduje się w strefie spadkowej.

Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 z Legią Warszawa. Najważniejsze momenty meczu, czyli kluczowe bramki, mogliśmy zobaczyć na początku i pod koniec spotkania. Wynik w 1. minucie otworzył Ivan Runie, któremu dośrodkowaniem z rzutu rożnego asystował Guilherme Sitya. Mistrz Polski odpowiedział dopiero w 89. minucie, gdy Mariana Kelemena strzałem głową zaskoczył Sandro Kulenović. Po spotkaniu 13. kolejki Lotto Ekstraklasy zespół z Białegostoku zajmuje drugą pozycję w tabeli z wynikiem 24 punktów i bilansem bramkowym 20:15. Legia aktualnie jest na trzecim miejscu, mając 23 punkty i bilans bramkowy 20:16.

27 października (sobota)

Jednobramkowym remisem zakończyła się też konfrontacja Wisły Płock z Piastem Gliwice. Można powiedzieć, że mimo końcowego wyrównania, w tym spotkaniu bramki strzelali tylko piłkarze z Gliwic. Jako pierwszy piłkę do siatki w 61. minucie wbił Piotr Parzyszek, któremu asystował Tom Hateley. Dość niefortunna sytuacja miała miejsce w doliczonym czasie gry, kiedy Nafciarze wykonywali rzut wolny. Po dośrodkowaniu w pole karne Gliwiczan zrobiło się spore zamieszanie, w wyniku którego Jakub Czerwiński posłał piłkę do własnej bramki (90+2’).

Lechia Gdańsk w spotkaniu 13. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 pokonała 2:1 Arkę Gdynia. Jako pierwszy na liście strzelców zagościł obrońca gospodarzy – Błażej Augustyn, który w 26. minucie skutecznie wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego od Filipa Mladenovicia. Arkowcom udało się wyrównać jeszcze w pierwszej połowie. Za zagranie ręką przez strzelca pierwszego gola sędzia podyktował rzut karny dla gości na Stadionie Energa. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Michał Janota. Zawodnicy z Gdyni grali w osłabionym składzie od 65. minuty, gdy drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Tadeusz Socha. Lechia wykorzystała ten fakt i podwyższyła wynik w końcówce spotkania. W 90. minucie celnym strzałem głową popisał się Flavio Paixao. Asystował mu Jakub Arak.

Pogoń Szczecin wyszła zwycięsko ze starcia z Lechem Poznań. Duma Pomorza zakończyła spotkanie wynikiem 3:0. Czwarte zwycięstwo w tym sezonie pozwoliło Pogoni jeszcze bardziej oddalić się od strefy spadkowej. Gole dla Portowców strzelali: Tomas Podstawski (23’), Lasza Dwali (41’) oraz Adam Buksa (60’).

28 października (niedziela)

Korona Kielce poległa w konfrontacji z Cracovią. Spotkanie 13. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 zakończyło się dla Złocisto-Krwistych wynikiem 0:1. Zwycięskiego gola dla Pasów w 14. minucie strzelił Airam Cabrera, któremu asystował Mateusz Wdowiak.

Górnik Zabrze wygrał 2:0 z zespołem KGHM Zagłębie Lubin. Bohaterem spotkania został Igor Angulo, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. W 38. minucie hiszpański napastnik pokonał Dominika Hładuna strzałem z rzutu karnego, a w 46. minucie sprawnie wykorzystał podanie od Jesusa Jimeneza i po raz kolejny umieścił piłkę w siatce rywali. Pod koniec pierwszej połowy (45+1’) Zagłębie straciło jednego ze swoich obrońców. Drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką przez sędziego ukarany został Sasa Balić. Górnik Zabrze zaliczył drugą wygraną w tym sezonie i musi mieć się na baczności, by nie skończyć w strefie spadkowej.

29 października (poniedziałek)

Wisła Kraków zremisowała 2:2 z Zagłębiem Sosnowiec. Bramki dla gospodarzy strzelali Dawid Kort (45+4’) i Jesus Imaz (81’), a wśród piłkarzy z Sosnowca na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Alexandre Cristovao (55’ i 84’). Zagłębie Sosnowiec to kolejny beniaminek, który aktualnie znajduje się w strefie spadkowej. Drużyna Valdas Ivanauskas ma na koncie 11 punktów, a jej bilans bramkowy wynosi 20:27.