Ekstraklasa 2018/2019 – 21. kolejka

8 lutego (piątek)

Miedź Legnica poniosła porażkę 0:3 w inauguracyjnym spotkaniu 21. kolejki Lotto Ekstraklasy, w którym zmierzyła się z Jagiellonią Białystok. Wynik meczu na Stadionie Miejskim w Legnicy w 15. minucie otworzył Nemanja Mitrović, który sprawnie wykorzystał błąd bramkarza gospodarzy. Kolejną cegiełkę do zwycięstwa Jagi pod koniec pierwszej połowy dołożył Guilherme Sitya, który precyzyjnie wykonał rzut karny, posyłając piłkę do siatki rywali tuż przy słupku. Jako ostatni w tym spotkaniu na listę strzelców wpisał się Arvydas Novikovas. Litewskiemu napastnikowi asystował Martin Kostal. Miedź grała w osłabionym składzie od 64. minuty, gdy sędzia ukarał czerwonym kartonikiem Tomislava Bozicia, który sfaulował Klimalę.

Lech Poznań przegrał 1:2 z zespołem KGHM Zagłębie Lubin. Wszystkie gole padły w drugiej połowie spotkania. Jako pierwszy piłkę do siatki posłał 66. minucie Christian Gytkjaer. W 75. minucie Zagłębiacy wyrównali po golu Filipa Starzyńskiego. Mecz mógł zakończyć się jednobramkowym remisem, jednak w doliczonym czasie gry (90+3’) padł gol samobójczy wpisany na konto Vujadinovicia, który niefortunnie skierował piłkę głową do własnej bramki.

9 lutego (sobota)

Śląsk Wrocław pokonał u siebie Zagłębie Sosnowiec 2:0. W 7. minucie po dośrodkowaniu z lewej flanki Piotr Celeban zgrał piłkę głową do Arkadiusza Piecha, który z odległości kilku metrów bez problemu umieścił piłkę w siatce. Drugi gol dla gospodarzy padł dopiero w 79. minucie, gdy celnym uderzeniem popisał się Mateusz Radecki. Asystował mu Robert Pich. Zagłębie grało w osłabieniu od 29. minuty. Murawę opuścić musiał Giorgi Gabedeva, który w ciągu dwóch minut został ukarany dwoma żółtymi kartkami i w konsekwencji czerwoną kartką.

Cracovia wygrała do 2:1 z Piastem Gliwice. Wśród zawodników Pasów na listę strzelców wpisali się Airam Cabrera (38’) i Sergiu Hanca (50’). Gola dla Piasta strzelił w 22. minucie Jorge Felix.

Lechia Gdańsk zakończyła 21. kolejkę Lotto Ekstraklasy z kolejnym kompletem punktów. Tym razem piłkarze z Gdańska pokonali 2:1 Pogoń Szczecin. Wynik spotkania już w 8. minucie otworzył Filip Mladenović, który zaimponował kibicom pięknym strzałem z rzutu wolnego. W 55. minucie Duma Pomorza wyrównała za sprawą gola strzelonego przez Kamila Drygasa, który pewnie wykorzystał rzut karny. Gola na wagę zwycięstwa w 75. minucie strzelił Flavio Paixao, któremu asystował Daniel Łukasik. Lechia utrzymuje się na pozycji lidera rankingu Lotto Ekstraklasy 2018/2019 z wynikiem 45 punktów i bilansem bramkowym 36:18, tym samym mając trzy punkty przewagi nad Legią Warszawa i dziewięć punktów przewagi nad Jagiellonią Białystok.

10 lutego (niedziela)

Arka Gdynia nie poradziła sobie w starciu z Koroną Kielce, kończąc spotkanie 21. kolejki przegraną 1:2. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu w 27. minucie strzelił Felicio Brown Forbes, któremu asystował Matej Pucko. Goście podwyższyli wynik meczu jeszcze w pierwszej połowie. Jako drugi na liście strzelców zagościł Adnan Kovacević (45+3’), który wykorzystał rzut karny. Gospodarze złapali kontakt z rywalem w 74. minucie po golu Rafała Siemaszko, jednak nie zdołali doprowadzić do wyrównania.

Konfrontacja Wisły Płock z Legią Warszawa zakończyła się przegraną gospodarzy 0:1. Zwycięskiego gola w 65. minucie strzelił Artur Jędrzejczyk. Asystował mu Sebastian Szymański. Legia po 21. kolejce zajmuje drugie miejsce w tabeli z wynikiem 42 punktów i bilansem bramkowym 35:20.

11 lutego (poniedziałek)

Górnik Zabrze pokonał 2:0 Wisłę Kraków. Bohaterem spotkania został Mateusz Matras, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Pomocnik z Zabrza otworzył wynik meczu w 10. minucie z pomocą Jesusa Jimeneza. Matras podwyższył rezultat w 37. minucie efektownym strzałem z powietrza.