Ekstraklasa 2018/2019 – 22. kolejka

15 lutego (piątek)

Pogoń Szczecin zwyciężyła w inauguracyjnym spotkaniu 22. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 z Górnikiem Zabrze 3:1. Goście na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera w Szczecinie otworzyli wynik meczu w 12. minucie, gdy Igor Angulo wykorzystał podyktowany przez sędziego rzut karny. Na odpowiedź gospodarzy nie trzeba było czekać długo. W 18. minucie na liście strzelców zagościł Radosław Majewski, który popisał się pięknym uderzeniem z rzutu wolnego. W 27. minucie do grona skutecznych strzelców dołączył Zvonimir Kozulj. Bośniacki pomocnik uderzył z okolic 20. metra w taki sposób, że Martin Chudy nie zdołał uchronić swojego zespołu przed utratą gola. W 50. minucie wynik na 3:1 podwyższył Mariusz Malec.

Piast Gliwice rozgromił na swoim boisku Lecha Poznań, kończąc spotkanie wynikiem 4:0. Zwycięstwo gospodarzy zapewnili: Piotr Parzyszek (31’), Joel Valencia (53’ i 70’) oraz Mikkel Kirkeskov (66’).

16 lutego (sobota)

Jagiellonia Białystok odnotowała zwycięstwo w spotkaniu z Wisłą Płock, wygrywając 1:0. Jadze udało się zdobyć przewagę dopiero w doliczonym czasie gry, gdy nieuwagę obrońców Nafciarzy w polu karnym zdołał wykorzystać Jakub Wójcicki (90+5’).

Spotkanie Zagłębia Sosnowiec z Arką Gdynia zakończyło się wynikiem 3:2. Choć goście otworzyli wynik spotkania już w 9. minucie, nie udało im się zgarnąć kompletu punktów. Jako pierwszy na liście strzelców zagościł Damian Zbozień, któremu asystował Maciej Jankowski. Gospodarze odpowiedzieli w 38. minucie. Do wyrównania doprowadził Żarko Udovicić. Arka Gdynia po raz kolejny zdobyła przewagę jeszcze przed zejściem do szatni. W doliczonym do pierwszej połowy czasie rzut karny wykorzystał Damian Zbozień (45+1’). W drugiej połowie dominowali Zagłębiacy. Do wygranej gospodarzy w głównej mierze przyczynił się Szymon Pawłowski, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców (60’ i 85’).

Mecz między Koroną Kielce a Lechią Gdańsk zakończył się bezbramkowym remisem. Po 22. kolejce Korona Kielce zajmuje czwartą pozycję w tabeli z wynikiem 35 punktów i bilansem bramkowym 27:24. Natomiast Lechia Gdańsk znajduje się na szczycie rankingu z wynikiem 46 punktów i bilansem bramkowym 36:18. Piłkarze z Gdańska mają aktualnie cztery punkty przewagi nad Legią Warszawa i siedem punktów przewagi nad Jagiellonią Białystok.

17 lutego (niedziela)

Zespół KGHM Zagłębie Lubin zwyciężył 3:0 z Miedzią Legnica. Wynik spotkania w 15. minucie otworzył Bartłomiej Pawłowski. Kolejny gol na koncie gospodarzy to samobój przyznany Aleksandarowi Milijkoviciowi. Choć początkowo wydawało się, że piłkę w siatce umieścił Damjan Bohar, sędzia uznał, że futbolówkę do bramki skierował obrońca Miedzi. Wynik na 3:0 w 81. minucie podwyższył Filip Jagiełło.

Legii Warszawa nie powiodło się w starciu z Cracovią. Mistrz Polski przegrał z Pasami 0:2. Bohaterem meczu został Javi Hernandez, który zakończył spotkanie z dubletem na koncie. Hiszpański pomocnik pierwszą bramkę strzelił w 38. minucie przy pomocy Mateusza Wdowiaka. Drugie celne trafienie Hernandez zaliczył w 42. minucie. Tym razem asystował mu Michal Siplak. Wojskowi mieli kilka okazji do uzyskania lepszego rezultatu. Swoją szansę zmarnował między innymi Airam Cabrera, który w 67. minucie nie wykorzystał rzutu karnego i trafił w słupek. Gospodarze grali w osłabionym składzie od 77. minuty, gdy drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został William Remy. Po 22. kolejce Cracovia zajmuje ósmą pozycję w tabeli z wynikiem 33 punktów i bilansem bramkowym 24:22. Legia Warszawa aktualnie znajduje się na drugim miejscu w rankingu z wynikiem 42 punktów i bilansem bramkowym 35:22, mając cztery punkty straty do Lechii Gdańsk.

18 lutego (poniedziałek)

W ostatnim meczu 22. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Wisła Kraków wygrała 1:0 ze Śląskiem Wrocław. Gola na wagę zwycięstwa w 40. minucie strzelił Jakub Błaszczykowski, który wykorzystał rzut karny, podyktowany przez sędziego po tym, jak Pich sfaulował w polu karnym Drzazgę. Błaszczykowski precyzyjnie przymierzył w lewy górny róg, odnotowując swoją pierwszą bramkę po powrocie do kraju.