Ekstraklasa 2018/2019 – 9. kolejka

21 września (piątek)

W spotkaniu 9. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Pogoń Szczecin wygrała po raz pierwszy w tym sezonie, tym samym opuszczając strefę spadkową z wynikiem 7 punktów. Duma Pomorza pokonała 2:1 Wisłę Kraków. Gospodarze na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera otworzyli wynik w 14. minucie, gdy Ricardo Nunes świetnie dośrodkował, a Adam Buksa wykorzystał złe ustawienie Mateusza Lisa i umieścił piłkę w siatce. 22-letni napastnik Pogoni podwyższył wynik na początku drugiej połowy (46’). W tej akcji asystował mu Zvonimir Kozulj. W końcówce spotkania Wiśle udało się złapać kontakt z rywalem, jednak bramka Jesusa Imaza (82’) nie miała wpływu na ostateczny rezultat.

Po przerwie od zwycięstw Arka Gdynia zgarnęła w końcu komplet punktów. Piłkarze z Gdyni wygrali 1:0 z Lechem Poznań. Strzelcem zwycięskiej bramki był Michał Janota (76’), któremu asystował Luka Zarandia.

22 września (sobota)

Cracovia to następna drużyna, której dopiero w 9. kolejce udało się wpisać na swoje konto pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Jednak Pasy nie mają póki co zbyt wielu powodów do zadowolenia, ponieważ z 6 punktami i bilansem bramkowym 7:14 nadal pozostają w strefie spadkowej. W sobotę podopieczni Janusza Filipiaka zwyciężyli 3:1 z Wisłą Płock. Na listę strzelców wpisali się: Mateusz Wdowiak (8’ i 84’) i Sergei Zenjow (19’). Gola dla Nafciarzy strzelił w 50. minucie Karol Angielski.

Sporo bramek mogliśmy zobaczyć podczas konfrontacji Lechii Gdańsk z KGHM Zagłębie Lubin. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Najlepszym strzelcem meczu został napastnik Lechistów – Artur Sobiech, który zapisał na swoim koncie hat-tricka (8’, 16’ i 25’). Natomiast wśród zawodników z Lubina strzelecką skutecznością wykazali się: Damjan Bohar (61’), Filip Starzyński (71’) i Jakub Mares (90+1’).

Miedź Legnica przegrała na własnym stadionie 1:4 z Legią Warszawa. Choć to zawodnicy ze stolicy otworzyli wynik spotkania, gospodarze w pierwszej połowie mieli nadzieję przynajmniej na remis. Na bramkę Cafu (22’) w 41. minucie odpowiedział Petteri Forsell, który doprowadził do wyrównania przed zejściem do szatni. Po zamianie stron Mistrz Polski całkowicie przejął kontrolę nad grą. W 56. minucie Michał Kucharczyk pewnie wykorzystał rzut karny, podyktowany przez sędziego po zagraniu ręką przez Rafała Augustyniaka. W 79. wynik podwyższył Carlitos, któremu asystował Dominik Nagy. Dziesięć minut później drugą bramkę w tym spotkaniu strzelił Cafu.

23 września (niedziela)

Śląsk Wrocław odnotował czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Tym razem drużyna Tadeusza Pawłowskiego wygrała 4:1 z Piastem Gliwice. Gole dla gospodarzy strzelali: Robet Pich (41’), Piotr Celeban (46’), Marcin Robak (75’) i Mateusz Cholewiak (87’). Bramkę dla gości z Gliwic strzelił w 61. minucie Jakub Czerwiński.

W 9. kolejce Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Górnik Zabrze przegrał 1:3 z Jagiellonią Białystok. Aktualnie Jaga zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z wynikiem 19 punktów i bilansem bramkowym 16:8. Gospodarze znakomicie rozpoczęli to spotkanie, bowiem już w 3. minucie Igor Angulo umieścił piłkę w bramce Mariana Kelemena. Zawodnicy z Białegostoku nie potrafili zdominować Górników w pierwszej połowie, ale po zamianie stron udowodnili, że przyjechali na ten mecz, by wrócić do domu z kompletem punktów. Z golem na koncie mecz zakończyli: Roman Bezjak (54’), Arvydas Novikovas (62’) i Przemysław Frankowski (89’).

24 września (poniedziałek)

Zagłębie Sosnowiec zastąpiło w strefie spadkowej Pogoń Szczecin. Beniaminek w tym sezonie zaliczyło już pięć porażek. W poniedziałek Zagłębiacy przegrali na Kolporter Arena 1:3 z Koroną Kielce. W pierwszej połowie nie byliśmy świadkami żadnych bramek, za to po zamianie stron gospodarze zaprezentowali swoją przewagę w pełnej krasie. Na listę strzelców wpisali się: Ken Kallaste (57’), Matej Pucko (60’) i Elia Soriano (90+4’). Bramkę dla gości z Sosnowca strzelił Piotr Polczak (80’).