Ernest Pohl – gwiazda Górnika Zabrze

ernest pohl

Ernest Pohl w pamięci kibiców zapadł przede wszystkim jako gwiazda Górnika Zabrze. Mimo wieloletniej zażyłości z tą drużyną, zawodnik prezentował swoje umiejętności również w innych klubach piłkarskich. Co ciekawe, Ernest był polskim piłkarzem niemieckiego pochodzenia. W czasie swojej kariery trzykrotnie uzyskał tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy. Na boisku pojawiał się w roli napastnika i pomocnika.

Młodość i kariera klubowa

Ernest Pohl rodził się 3 listopada 1932 roku w Rudzie Śląskiej. W zawodu był technikiem górniczym, choć pracował nie tylko w kopalni, ale również jako instruktor piłki nożnej. Jego pierwszym klubem był lokalny Slavia Ruda Śląska. W roku 1952 powołano go do służby wojskowej, gdzie występował w barwach Orła Łódź, określanego wtedy mianem Garnizonowego Wojskowego Klubu Sportowego. Po wojsku grał w Legii Warszawa, gdzie dwa razy z rzędu uzyskał tytuł mistrza Polski i zdobył Puchar Polski (1955 i 1956 rok). Był pierwszym piłkarzem Legii, który mógł się pochwalić tytułem najlepszego strzelca w lidze (1954 rok). W 1956 trafił do Górnika Zabrze, gdzie przez 11 sezonów zdobył 8 tytułów mistrzowskich. W roku 1959 i 1961 ponownie był najlepszym strzelcem ligi. W ekstraklasie Pohl strzelił aż 186 goli, co do dziś czyni go liderem rankingu.

Kariera w reprezentacji

Ernest Pohl występował także w barwach reprezentacji narodowej. W latach 1955-1964 wystąpił w 46 meczach kadry, podczas których strzeli 39 bramek. Można było go podziwiać też na odbywających się w 1960 roku w Rzymie igrzyskach olimpijskich. W meczu z Tunezją, w którym Polska zwyciężyła 6:1, piłka pięciokrotnie wpadła do siatki Tunezyjczyków za sprawą strzałów Pohla.

Całkowicie zasłużenie Pohl jest uważany za najlepszego śląskiego piłkarza po II wojnie światowej. Był mistrzem gry ofensywnej i potrafił skutecznie wykańczać akcje swoich kolegów. Strzelał silnie i przede wszystkim celnie, a jego umiejętność strzałów z różnych miejsc boiska robiły piorunujące wrażenie na kibicach oraz innych piłkarzach.

W 1990 roku legendarny zawodnik wyjechał do Niemiec, gdzie zmarł 12 września 1995 roku w miejscowości Hausach.

fot. www.gornikzabrze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *