Jakie są rodzaje koszulek piłkarskich?

Koszulka piłkarska

Marzy o nich każdy fan oraz każda fanka futbolu. Nie mowa tutaj o najważniejszych trofeach i pucharach (choć te z pewnością też są dla nich ważne, zwłaszcza jeżeli kibicują konkretnej drużynie bądź danemu zawodnikowi), a o… koszulkach piłkarskich.

Na jakie rodzaje dzielą się koszulki piłkarskie i jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi typami? Do lektury dzisiejszego wpisu zapraszamy nie tylko zagorzałych fanów piłki nożnej, którzy z uwagą śledzą poczynania ulubionych polskich i zagranicznych zespołów, ale też wszystkich tych, którzy na piłce całkowicie się nie znają i chcąc sprawić niespodziankę bliskiej osobie zamierzają kupić jej iście wymarzony prezent właśnie w postaci koszulki piłkarskiej. 

Koszulka kibica

Cechą rozpoznawczą tego typu koszulek piłkarskich jest materiałowa metka, która przytwierdzona jest wewnątrz tylnej części koszulki, a także fakt, że zazwyczaj wykonana jest ona z najbardziej basic’owego materiału, a więc np. miękkiej, niepodrażniającej skóry bawełny.

Koszulka kibica stworzona jest z myślą o codziennym użytkowaniu bądź też traktowaniu jej jako elementu stroju na trybuny skąd głośno i śmiało można dopingować swoich zawodników. Choć w przypadku tej koszulki piłkarskiej ciężko jest mówić o idealnym odwzorowaniu detali widocznych np. na koszulce meczowej czy koszulce replice, to wciąż można znaleźć tutaj liczne nawiązania. Koszulka kibica może także nieco różnić się fasonem od pozostałych rodzajów – często ma ona chociażby krótsze czy też inaczej wykończone rękawy. Jej niewątpliwym atutem jest cena – koszulka kibica jest najtańsza ze wszystkich możliwych.

Koszulka meczowa

To najdroższy rodzaj koszulek piłkarskich i nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ jej wysoką jakość widać tutaj w każdym, choćby nawet najmniejszym detalu, a dodatkowo to właśnie w takich koszulkach piłkarze dają z siebie wszystko na boisku w świetle reflektorów i przed tysiącami kibiców z całego świata.

Koszulka meczowa jest najbardziej zaawansowaną technicznie koszulką piłkarską, a wszystko to dlatego, że musi sprostać wszystkim warunkom (oraz sytuacjom) w jakich znajdzie się jej użytkownik. Słoneczna pogoda, ulewny deszcz, bliskie spotkanie pierwszego stopnia z murawą na skutek nieuczciwego faulu, zderzenie się z rywalem – koszulka meczowa nie może być podatna na jakiegokolwiek rodzaju uszkodzenia czy też rozciągać się lub kurczyć.

W tym rodzaju koszulek piłkarskich ogromny nacisk kładzie się na wytrzymałość oraz funkcjonalność elementu piłkarskiego stroju. W najbardziej zaawansowanej technologicznie koszulce meczowej przykłada się ogromną wagę m.in. do wentylacji, którą wspierają liczne punkty rozmieszczone na klatce piersiowej, plecach, a także na rękawach, jak i również do materiału z jakiego jest ona wykonana. Tkanina wykorzystana do stworzenia koszulki meczowej jest znacznie lżejsza niżeli w przypadku koszulki kibica, a dodatkowo wyposażona jest ona w liczne udogodnienia takie jak chociażby lepiej przylegające do ciała rękawy, które skutecznie utrudniają nieprawidłowe działania ze strony członków przeciwnej drużyny.

Przymierzając się do ewentualnego zakupu koszulki meczowej warto pamiętać o tym, że jest ona nieco bardziej obcisła (oraz mniejsza) niż koszulka replika, a co za tym idzie rozmiar może różnić się od tego wybieranego zazwyczaj przy zakupie ubrań.

Koszulka replika (stadionowa)

Czy replika koszulki meczowej jest tym samym co wspomniana wcześniej koszulka kibica? Nic z tych rzeczy! Koszulka replika, określana również mianem „stadium jersey”, jest bowiem nie tylko wykonana ze znacznie lepszych materiałów (nie rzadko dokładnie takich samych z jakich stworzone są ubrania dla zawodników piłki nożnej prezentujących swoje umiejętności na boisku), ale też idealnie odwzorowuje wszelkie detale koszulki meczowej. W efekcie czego bardzo ciężko jest je od siebie odróżnić.

Koszulka replika ma dokładnie ten sam fason co koszulka meczowa, jednakże zazwyczaj pozbawiona jest zwiększających funkcjonalność dodatków chociażby w postaci dodatkowych otworów wentylacyjnych zwiększających i polepszających przepływ powietrza podczas intensywnego wysiłku nierzadko trwającego kilkadziesiąt minut.

Do wykonania repliki koszulki meczowej bynajmniej nie wykorzystuje się chłonącej pot niczym gąbka bawełny, która niestety ma ogromne problemy z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci – przy jej produkcji stosuje się materiały wyposażone w innowacyjne, nowoczesne technologie, które skutecznie zwiększają komfort ich użytkowania. Koszulka piłkarska typu replika może być więc wykonana np. z materiału Dri-FIT, czyli nowoczesnego materiału z poliestru, który dzięki swojej specyficznej budowie składającej się z mikrowłókien odprowadza wilgoć i równomiernie ją rozprowadza po całej powierzchni koszulki, aby była ona w stanie jak najszybciej wyschnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *