Kazimierz Kmiecik – zasłużony dla reprezentacji Polski

Kazimierz Kmiecik

Badyl, jak często mówili na Kmiecika koledzy, był piłkarzem, który świetnie radził sobie na boisku jako napastnik. Nazwisko doskonale znane przede wszystkim kibicom Wisły Kraków, w której Kazimierz Kmiecik rozpoczął karierę jeszcze za swoich juniorskich czasów. Suchy, jak zwykli o nim mówić ci, którzy go znali, zasilał też takie kluby piłkarskie jak Royal Charleroi, AE Larisa, Stuttgarter Kickers i OFV Offenburg. Ma też na koncie sporo występów dla piłkarskiej reprezentacji Polski. Kazimierz Kmiecik może pochwalić się licznymi osiągnieciami, takimi jak złoty medal na XX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) oraz srebro na XXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976).

Przebieg kariery klubowej

Kazimierz Kmiecik urodził się 19 września 1951 roku w Węgrzcach Wielkich. Na rodzinnej wsi rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną. Piłkarskiego rzemiosła uczył się w LZS Węgrzcanka Węgrzce Wielkie, którego był wychowankiem. Po opuszczeniu lokalnego klubu piłkarskiego Kmiecik zasilił szeregi Cracovii, a w 1968 został członkiem drużyny Wisły Kraków. Zawodnik kontynuował karierę w szeregach Białej Gwiazdy aż do 1982 roku. Miał jedynie małą przerwę, gdy w 1981 roku grał w belgijskim klubie Royal Charleroi. W latach 1982-1985 rozpoczął grę dla greckiego zespołu AE Larisa, z którym udało mu się w 1983 roku sięgnąć po tytuł mistrza Grecji oraz zdobyć krajowy puchar. Kazimierz miał jednak problem z tamtejszymi upałami, wobec czego przeniósł się do Niemiec, gdzie rozpoczął grę dla Stuttgarter Kickers, w którego barwach w latach 1985-1988 zdobył 21 bramek. Lata 1988-1989 to gra dla kolejnego niemieckiego klubu OFV Offenburg.

Najlepszy strzelec Wisły Kraków

Kazimierz Kmiecik był najlepszym strzelcem, jakiego dotąd miała Wisła Kraków. W ciągu swojej piętnastoletniej kariery w barwach krakowskiego klubu polski zawodnik rozegrał 304 spotkania ligowe, w czasie których aż 153 razy posłał piłkę do siatki. Czterokrotny król strzelców wstąpił do „Klubu 100” w listopadzie 1978 roku po konfrontacji Wisły Kraków z Arką Gdynia. W przegranym 2:4 meczu Białej Gwiazdy Kazimierz Kmiecik strzelił dwa gole – pierwszy 34. minucie (otwarcie wyniku spotkania), a drugi w 73. minucie.

Kariera w reprezentacji

W barwach narodowych Kazimierz Kmiecik rozegrał 34 mecze, strzelając dla kraju 8 goli. Obecność Kmiecika w kadrze narodowej zaowocowała ośmioma strzelonymi golami na jego koncie. Co najważniejsze, Kazimierz Kmiecik to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w dziejach naszej rodzimej reprezentacji. Jest jednym z polskich piłkarzy, którzy mogą pochwalić się największą liczbą tytułów zdobytych w czasie gry dla reprezentacji Polski w historii krajowego futbolu. Był uczestnikiem i zdobywcą medal na piłkarskich Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Występował też na igrzyskach olimpijskich w 1972 i 1976 roku. Do jego najważniejszych osiągnięć należą między innymi brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 1974 roku oraz medale zdobyte na igrzyskach olimpijskich w roku 1972 i 1976. Swoje ostatnie spotkanie w barwach narodowych Kazimierz Kmiecik rozegrał 9 lipca 1980 roku, gdy reprezentacja Polski zmierzyła się w Bogocie z Kolumbią.

Sukcesy Kazimierza Kmiecika

1972 – złoty medal na XX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium

1974 – trzecie miejsce w piłkarskich Mistrzostwach Świata w Monachium

1976 – król strzelców I ligi z 20 bramkami na koncie

1978 – tytuł Mistrza Polski, król strzelców I ligi z 15 bramkami na koncie

1979 – finał Pucharu Polski, król strzelców I ligi z 17 bramkami na koncie

1980 – król strzelców I ligi z 24 bramkami na koncie

1981 – tytuł wicemistrza Polski

1985 – puchar Grecjil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *