Lucjan Brychczy – piłkarz i pułkownik

Lucjan Brychczy

Lucjan Antoni Brychczy urodził się 13 czerwca 1934 roku w Nowym Bytomiu. Zasłynął jako piłkarz Legii Warszawa, w którym aktualnie pełni funkcję asystenta trenera i honorowego prezesa. Brychczy to nie tylko piłkarz, lecz również pułkownik Wojska Polskiego.

Kariera klubowa

Swoją piłkarską karierą Lucjan zaczynał w klubie Pogoń Nowy Bytom. Później grał w gliwickich glubach – ŁTS Łabędy oraz Piast Gliwice. Podobnie jak wielu piłkarzy grających w tamtym okresie, kiedy dostał powołanie do wojska, zaczął grać w barwach Legii Warszawa. Co jednak najważniejsze, piłkarska kariera Lucjana związana jest z warszawską drużyną po dziś dzień.

Lucjan Brychczy określany jest mianem legendy Legii Warszawa. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, gdy przyjrzy się sukcesom piłkarza pochodzącego z Nowego Bytomia. W zespole Legii Brychczy czterokrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski (rok 1955, 1956, 1969 i 1970) i cztery razy zdobył Puchar Polski (rok 1955, 1956, 1964 i 1966). Słynny zawodnik Legii Warszawa wielokrotnie zyskiwał tytuł króla strzelców w rozgrywkach ligowych oraz najlepszym strzelcem w lidze polskiej – rok 1957, 1964 i 1965. 19 sezonów w Legii Warszawa zaowocowało 368 meczami ligowymi, w których Lucjan Brychczy 182 posłał piłki do siatki przeciwnika, co czyni go drugim najlepszym strzelcem w historii polskich rozgrywek piłkarskich. Od pierwszego do ostatniego meczu zawodnika w barwach Legii minęło 17 lat i 170 dni. Do Lucjana należy również inny rekord. Do dziś ma status najstarszego piłkarza grającego w szeregach Legii (nie wliczając w to bramkarzy), bowiem w ostatnim meczu miał dokładnie 37 lat i 161 dni.

Kariera pozaklubowa

Lucjan Brychczy swoje piłkarskie popisy prezentował nie tylko w drużynie Legii Warszawa, ale również w reprezentacji drużyny narodowej, której przez pewien okres był kapitanem. Miał też okazję wystąpić na igrzyskach olimpijskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *