Paweł Brożek – doceniany napastnik Wisły Kraków

paweł brożek

Jednym z najmłodszych piłkarzy w klubie setników jest Paweł Brożek. Utalentowany napastnik w głównej mierze poświęcił swoją karierę Wiśle Kraków, z którą zdobył liczne tytuły i trofea. Ponadto urodzony w Kielcach zawodnik sięgnął między innymi po złoty medal Mistrzostw Europy U-18, rozgrywanych w 2001 roku w Finlandii. W latach 2005-2014 występował w barwach polskiej reprezentacji i pojawił się w kadrze na XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech oraz Euro 2012.

Kariera klubowa

Paweł Brożek rozpoczął piłkarską karierę w lokalnym klubie – Polonia Białogon Kielce. Później przeniósł się do SMS Zabrze, skąd w 1998 roku pozyskała go Wisła Kraków. W latach 2001-2010 Brożek w barwach Białej Gwiazdy siedmiokrotnie sięgał po tytuł mistrza kraju oraz dwukrotnie triumfował w Pucharze Polski. Świetnie zakończyły się dla niego sezony 2007/2008 i 2008/2009, bowiem udało mu się wówczas zdobyć tytuł króla strzelców polskiej Ekstraklasy z wynikiem 23 i 19 goli. Po 12 latach spędzonych w szeregach Wisły Kraków Paweł Brożek przeniósł się do tureckiego zespołu – Trabzonspor, który wypożyczył go do Celtiku, z którym w sezonie 2011/2012 sięgnął po mistrzostwo w szkockiej Premier League. W sezonie 2012/2013 Brożka można było oglądać na hiszpańskich boiskach, gdzie grał dla Recreativo Huelva. W 2013 roku wrócił do Wisły Kraków. Pierwszego gola po powrocie do Białej Gwiazdy strzelił 16 sierpnia 2013 roku w czasie meczu, w którym Wisła Kraków zmierzyła się z Zagłębiem Sosnowiec w ramach 1/16 finału Pucharu Polskiej. Pierwszą bramkę w meczu ligowym strzelił 25 sierpnia, gdy Wisła stanęła na murawie do konfrontacji z Lechem Poznań, pokonanym wówczas 2:0. W 11. kolejce Ekstraklasy strzelił zwycięską bramkę, dzięki której Wisła wygrała z ówczesnym liderem – Legią Warszawa. Gol strzelony w starciu z Wojskowymi był szóstą bramką na jego koncie w tym sezonie. Oznacza to, że podczas pierwszych dziewięciu spotkań w sezonie 2013/2014 strzelił więcej bramek niż w rozgrywkach zagranicznych od chwili opuszczenia stadionu przy ulicy Reymonta w Krakowie.

Kariera w reprezentacji

Brożek zaliczył występy w reprezentacjach juniorskich i młodzieżowych Polski. W 1999 roku zawitał na murawie jako jeden z członków kadry reprezentacji Polski U-17 na rozgrywanych w Nowej Zelandii mistrzostwach świata. W 2000 roku zagrał na mistrzostwach Europy U-16 w Izraelu. Rok później jako jeden z zawodników reprezentacji Polski U-18 zdobył złoto ma mistrzostwach Europy w Finlandii. W kadrze seniorskiej zaliczył swój debiut 27 kwietnia 2005 roku w spotkaniu z Meksykiem.

Osiągniecia klubowe, reprezentacyjne oraz indywidualne

  • Mistrz Polski juniorów (raz)
  • Mistrz Polski (siedem razy)
  • Puchar Ligi Polskiej (raz)
  • Puchar Polski (dwa razy)
  • Superpuchar Polski (raz)
  • Mistrz Szkocji (raz)
  • Mistrz Europy U-18 (raz)
  • Tytuł króla strzelców Ekstraklasy (dwa razy)
  • Ligowiec Roku (raz)
  • Tytuł piłkarza roku Ekstraklasy (raz)

fot. se.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *