Liga Mistrzów to jedne z najważniejszych piłkarskich rozgrywek o charakterze międzynarodowym. Odbywają się w ramach działalności europejskiej federacji UEFA. Liga Mistrzów zastąpiła w 1992 roku Puchar Europy Mistrzów Krajowych. W dzisiejszym tekście sprawdzimy, jak w tych rozgrywkach na przestrzeni lat radziły sobie polskie drużyny i przypomnimy najważniejsze występy naszych rodaków.
Sezon 1992/1993
W pierwszej edycji Ligi Mistrzów wystąpił ówczesny mistrz kraju, czyli Lech Poznań, który w pierwszej rundzie wyeliminował z gry klub Skonto Ryga. W drugiej rundzie Kolejorz dwukrotnie przegrał ze szwedzkim IFK Göteborg (0:1 oraz 0:3)
Sezon 1995/1996
W sezonie 1995/1996 warszawskiej Legii udało się dokonać coś, czego dotychczas nie osiągnęły inne polskie zespoły w Lidze Mistrzów. Wojskowi awansowali do fazy grupowej, gdzie uplasowali się na drugiej pozycji, która pozwoliła im zagrać w ćwierćfinale rozgrywek. Jednak na tym etapie Legię Warszawa szans na dalszą grę pozbawił grecki Panathinaikos Ateny (0:0 i 0:3).
Sezon 1996/1997
W tym sezonie do fazy grupowej awansował Widzew Łódź, który w rundzie wstępnej w dwumeczu wyeliminował duński Brøndby IF Kopenhaga. Zawodnikom z Łodzi znacznie gorzej poszło w grupie, gdzie zajęli trzecie miejsce. Lepsi okazali się piłkarze Atletico Madryt oraz Borussi Dortmund. Widzewowi udało się wyprzedzić tylko mistrza Rumunii – Steaue Bukareszt.
Sezon 1997/1998
W tym sezonie doszło do rewolucji w Lidze Mistrzów, bowiem UEFA dopuściła do rozgrywek nie tylko mistrzów europejskich lig, ale także zespoły zajmujące drugie czy nawet czwarte miejsce w lidze. Reforma ta okazało się bolączką polski drużyn, które chciały dostać się do fazy grupowej w Lidze Mistrzów.
Sezon 1999/2000
W sezonie 1998/1999 tytuł mistrza kraju zdobyła Wisła Kraków, jednak w eliminacjach Ligi Mistrzów pojawił się wicemistrz Polski, czyli Widzew Łódź. Piłkarze Białej Gwiazdy zostali wykluczeni na okres roku z europejskich rozgrywek po wydarzeniach, jakie miały miejsce na meczu z włoską Parmą. Wtedy to jeden z polskich pseudokibiców wtargnął na płytę boiska i zranił nożem w głowę Dino Baggio.
Sezon 2001/2002
W sezonie 2001/2002 w rozgrywkach LM zadebiutowała w końcu Wisła Kraków. W drugiej rundzie wstępnej Biała Gwiazda wyeliminowała Skonto Ryga. W trzeciej rundzie piłkarze z Krakowa spotkali się na swoim boisku z FC Barcelona, co zakończyło się przegraną 3:4. W spotkaniu rewanżowym odbywającym się na Camp Nou Wisła po raz kolejny przegrała minimalnie 0:1.
Sezon 2002/2003
W tym sezonie Polskę w Lidze Mistrzów reprezentowała Legia Warszawa, która z łatwością przeszła przez drugą rundę wstępną, pokonując mistrza Macedonii – Vardar Skopje. W trzeciej rundzie, podobnie jak wcześniej Wisła Kraków, Wojskowi wylosowali FC Barcelona. Dwumecz zakończył się dwoma zwycięstwami Katalończyków (3:0 i 1:0).
Sezon 2005/2006
Wisła Kraków wystartowała w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej w Lidze Mistrzów. W wyniku losowania Biała Gwiazda musiała zmierzyć się z mistrzem Grecji – Panathinaikosem Ateny. Pierwszy mecz odbył się w Krakowie i zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:1. Niestety po meczu na stadionie Olimpijskim w Atenach Wisła odpadła z dalszych rozgrywek.
Sezon 2009/2010
To okres, w którym w życie wcielono kolejną reformę europejskich pucharów. Zmiana była widoczna przede wszystkim w rozgrywaniu rund kwalifikacyjnych, które od tej chwili zaczęły odbywać się dwutorowo. Jedna grupa to zmagania mistrzów słabszych lig, a druga grupa to drużyny z gorszych miejsc w najlepszych ligach europejskich. Wisła Kraków odpadła z turnieju w drugiej rundzie kwalifikacyjnej po konfrontacji z Levadia Talinn (1:1 i 0:1)
Sezon 2010/2011
Ówczesny mistrz Polski, Lech Poznań, powrócił do Ligi Mistrzów po przerwie trwającej 17 lat. W drugiej rundzie wstępnej Kolejorz wygrał na wyjeździe 1:0 z Interem Baku, a później z tym samym klubem na własnym stadionie przegrał 0:1. O awanse zdecydował konkurs rzutów karnych, w którym triumfowali Poznaniacy. W kolejnej rundzie Lech zaliczył dwie porażki z klubem Sparta Praga (0:1 i 0:1), co wiązało się z brakiem dalszej gry w tej edycji Ligi Mistrzów.
Sezon 2011/2012
Wisła Kraków po raz siódmy w historii znalazła się w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Biała Gwiazda wyeliminowała Skonto Ryga oraz Liteks Łowecz. W następnej rundzie piłkarze z Krakowa wylosowali cypryjski zespół – APOEL Nikozja. Mecz w Krakowie zakończył się wynikiem 1:0 dla gospodarzy, natomiast po rewanżu Wisła straciła szansę na kontynuowanie gry.
Sezon 2012/2013
W drugiej rundzie wstępnej Śląsk Wrocław wyeliminował Budućnost Podgorica. W trzeciej rundzie zawodnicy z Wrocławia pękli pod naporem Helsingborgs IF (0:3 i 1:3)
Sezon 2013/2014
W tym sezonie w rozgrywkach Ligi Mistrzów po raz kolejny oglądać mogliśmy Legię Warszawa, która wyeliminowała The New Saints FC i Molde FK. W IV rundzie wstępnej stołeczny klub zaliczył dwa remisy w dwumeczu z Steaua Bukareszt, co ostatecznie zakończyło się awansem rumuńskiej drużyny.
Sezon 2014/2015
Następny sezon to jeszcze jedno spotkanie z Legią Warszawa w Lidze Mistrzów. Tym razem Wojskowi wyeliminowali w drugiej rundzie wstępnej irlandzki St. Patrick’s Athletic F.C., lecz polegli w trzeciej rundzie po dwumeczu z Celtic Glasgow.
Sezon 2015/2016
Lech Poznań dostał się do trzeciej rundy wstępnej, eliminując po drodze FK Sarajewo. Kolejorz odpadł z turnieju po dwumeczu ze szwajcarskim FC Basel (1:3 i 0:1).
Sezon 2016/2017
Legia Warszawa dostała się do fazy grupowej, pozbawiając tej możliwości następujące drużyny: HSK Zrinjski Mostar (1:1 i 2:0), AS Trenčín (1:0 i 0:0) oraz Dundalk FC (2:0 i 1:1). Legioniści znaleźli się w grupie z Borussią Dortmund, Realem Madryt i Sportingiem Lizbona. Legia uplasowała się na trzecim miejscu w grupie, wyprzedzając tylko portugalski Sporting Lizbona o jeden punkt. Do dalszej gry awansowały Borussia Dortmund oraz Real Madryt.
Sezon 2017/2018
Legia Warszawa pokonała w drugiej rundzie wstępnej IFK Mariehamn, a w trzeciej rundzie turnieju odpadła po dwumeczu z FK Astana (1:3 i 1:0).