Rodzaje butów piłkarskich

Buty piłkarskie Nike

Wydawało Ci się, że przy wyborze butów do gry w piłkę nożną nie musisz kierować się niczym więcej poza designem oraz rodzajem zastosowanej podeszwy? Nic bardziej mylnego! Korki, podobnie zresztą jak buty do biegania, można znaleźć w sklepach w rozmaitych odsłonach, które różnią się między sobą detalami, które dopasowane są do potrzeb oraz umiejętności ich przyszłych użytkowników.

Co charakteryzuje korki profesjonalne? Dla kogo dedykowane są korki półprofesjonalne, a kto podczas zakupów nowego obuwia do gry w piłkę nożną powinien rozglądać się przede wszystkim za korkami amatorskimi? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, ponieważ omówimy w nim rodzaje butów piłkarskich oferowane przez najsłynniejsze marki sportowe.

Korki profesjonalne

To jak sama nazwa wskazuje buty dedykowane dla zawodników, którzy treningi piłkarskie traktują nie jako hobby, na które znajdą chwilę od czasu do czasu, a dla profesjonalnych piłkarzy, których poczynania możemy śledzić w polskich oraz zagranicznych klubach sportowych.

To właśnie z tego też względu korki piłkarskie profesjonalne odznaczają się najwyższą możliwą jakością nie tylko jeżeli chodzi o ich wykonanie, ale również zastosowane materiały i trwałość oraz wsparcie na boisku. Zazwyczaj są one wykonane z materiałów najnowszej generacji, które nie tylko są lekkie i znacznie bardziej trwałe, ale też gwarantują polepszone czucie piłki, a to niewątpliwy przepis na sukces na boisku.

Korki profesjonalne naszpikowane są innowacyjnymi i rewolucyjnymi technologiami, które zapewniają doskonałą zwrotność, amortyzację, stabilizację stóp, a także inne niemniej istotne właściwości wpływające na zwiększenie przyjemności płynącej z gry, która niewątpliwe wzrasta wówczas, gdy zawodnicy są w stanie zaprezentować wszystkie swoje umiejętności.

Korki półprofesjonalne

Od korków profesjonalnych Nike, adidas czy każdych innych różnią się przede wszystkim… ceną. Korki półprofesjonalne są bowiem dedykowane piłkarzom (i piłkarkom), którzy nie chcą rezygnować z solidnego wsparcia dla stóp, ale jednocześnie z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na zakup butów do gry w piłkę nożną za wysoką kwotę.

Zarówno cholewki, jak i podeszwy korków półprofesjonalnych w mniej newralgicznych punktach stworzone są z bardziej ekonomicznych materiałów i to właśnie dzięki temu są tańsze niżeli inne, dostępne na rynku propozycje. Wykorzystanie innych rozwiązań nie przekreśla oczywiście ich funkcjonalności – korki półprofesjonalne również są zakupem na co najmniej kilka sezonów, a prawidłowo dobrane do rozmiaru stopy oraz indywidualnych potrzeb każdego zawodnika.

Korki amatorskie

Jeżeli daleko Ci jeszcze do profesjonalnego zawodnika i dopiero rozpoznasz swoją bliższą przygodę z piłką nożną, to doskonałym wyborem będą dla Ciebie właśnie korki amatorskie. Trenując grę w piłkę jedynie w wolnych chwilach nie musisz martwić się o przeciążenia mięśni, intensywne niemal codzienne treningi (nie tylko na boisku), a także ewentualne kontuzje, które mogłyby Cię wyłączyć z gry na co najmniej kilka tygodni i wymagać nawet bardziej skomplikowanego zabiegu chirurgicznego.

Korki amatorskie są więc odpowiednim wyborem dla osób, które po prostu czerpią frajdę z gry ze znajomymi i nie wiążą swojej przyszłości z największymi i najbardziej legendarnymi drużynami świata.

Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie?

Stopień własnego zaawansowania to bynajmniej nie jedyny aspekt, który powinieneś/powinnaś wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach idealnych korków profesjonalnych, półprofesjonalnych czy też amatorskich. Przeglądając propozycje od najsłynniejszych sportowych producentów cenionych na całym świecie koniecznie zwróć uwagę także na materiał z jakiego wykonane są buty, ich rozmiar, jak i również własne oczekiwania, które warto skonfrontować z propozycjami oferowanymi przez znane marki.

Buty piłkarskie – korki mogą być wykonane: 

  • ze skóry naturalnej, która z pewnością jest bardziej podatna na ewentualne uszkodzenia niżeli np. syntetyk i dodatkowo wymaga regularnej pielęgnacji (w tym m.in. pastowania). Niewątpliwym atutem skóry jest to, że zapewnia dobry przepływ powietrza i dobrze dopasowuje się do stóp.
  • materiału syntetycznegokorki syntetyczne, to rozwiązanie idealne dla tych, którzy nie przepadają za pastowaniem i innymi pochłaniającymi czas zabiegami konserwującymi. Do usunięcia z ich powierzchni zabrudzeń wystarczy jedynie woda, a atutem korków z materiału syntetycznego jest ich wysoka trwałość i komfort użytkowania.

Jak dopasować właściwy rozmiar korków?

Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj butów piłkarskich się zdecydujesz – czy będą to skórzane korki, które podczas regularnego użytkowania dodatkowo się rozejdą i nieco zwiększą swój pierwotny rozmiar, czy też jeden z modeli wykonanych z materiału syntetycznego.

Proces doboru konkretnego rozmiaru rozpocznij najlepiej od zmierzenia wielkości swojej stopy obrysowując ją na kartce papieru, a otrzymany wynik skonfrontuj z tabelą rozmiarów dostępną na oficjalnej stronie każdego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *