Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich z niemalże stuletnią historią, bowiem Ruch Chorzów powstał 20 kwietnia w 1920 roku w Bismarkhucie. Pierwszy mistrz Górnego Śląska w rozgrywkach PZPN.
Historia Ruchu Chorzów
Ruch Chorzów powstał w wyniku inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, który chciał, by na Górnym Śląsku powstawały nowe kluby sportowe. Istotną rolę w tej inicjatywie odegrał Alojzy Budniok, śląski działacz sportowy. Za samą organizację Ruchu Chorzów odpowiedzialny był Teofil Paczyński, pełniący wówczas funkcję komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Założycielskie zebranie klubu miało miejsce 20 kwietnia 1920 roku w Domu Związkowym w Hajdukach/Bismarkhucie. Na pierwszego prezesa klubu wybrano Pawła Koppę, nauczyciela z Klimzowca.
Sukcesy Ruchu Chorzów
- Mistrz Polski (14 razy)
- Puchar Polski (3 razy)
- Ćwierćfinał Pucharu UEFA (1973/1974)
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski
Legendy Ruchu Chorzów
Wśród legend klubu Ruch Chorzów trzeba przede wszystkim wymienić takich piłkarzy jak Edward Lorens, Ernest Wilmowski, Gerard Cieślik (rekordzista strzelonych bramek), Krzysztof Warzycha czy Mariusz Śrutwa.
Rekordy zawodników grających w Ruchu Chorzów
Ruch Chorzów w swojej prawie stuletniej historii miał w szeregach zawodników, którzy potrafili zapaść kibicom w pamięć na długie lata. Ernest Wilimowski, jeden z legendarnych zawodników „Niebieskich”, strzelił 10 bramek w jednym meczu ekstraklasy i siedem goli w spotkaniu ligowym. To właśnie dzięki wyjątkowej skuteczności strzałów był najmłodszym królem strzelców, a w 1934 roku mógł pochwalić się najwyższą średnią goli w czasie sezonu ligowego. Inny piłkarz grający w barwach Ruchu Chorzów, Teodor Peterek, rozegrał 16 meczów ekstraklasy z rzędu, gdzie w każdym meczu posyłał piłkę do bramki rywala. Z kolei Krzysztof Kajrys był najmłodszym piłkarzem, któremu udało się zdobyć tytuł Mistrza Polski.
Więcej o długiej historii i sukcesach klubu przeczytasz tutaj.