Większość piłkarzy w czasie swojej kariery gra w różnych klubach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Teodor Anioła przez całe życie grał w Lechu Poznań, z którym sięgnął po liczne tytuły i wyróżnienia. Na boisku był znany pod pseudonimem Diabeł i poza karierą klubową, zasilał również szeregi polskiej reprezentacji. W 1961 roku nagrodzono go tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu. Wierny zawodnik Kolejorza został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kariera klubowa
Na boisku Diabła można było podziwiać w ataku w roli prawego łącznika. Niemalże całą swoją karierę poświęcił poznańskiemu Lechowi, w którego barwach występował na boisku w latach 1945-1961. Teodor Anioła debiutował w Kolejorzu 1 lipca 1945 roku, gdy klub z Poznania zmierzył się z Polonią Jarocin. Spotkanie zakończyło się wynikiem 11:1, a Teodor trzykrotnie wpisał się wtedy na listę strzelców, zaliczając bardzo udany debiut. W latach 1949-1950 tworzył godny podziwu piłkarski tercet napastników wraz z Edmundem Białasem oraz Henrykiem Czapczykiem. Teodor Anioła słynął z wyjątkowej skuteczności. W 196 rozegranych meczach strzelił aż 139 bramek, dzięki czemu zapewnił sobie miejsce w klubie setników. To właśnie dlatego przylgnął do niego przydomek Diabeł. Imponująca skuteczność napastnika trzykrotnie doprowadziła go do korony króla strzelców polskiej ekstraklasy (1949, 1950 i 1951). Co ciekawe, za każdym razem trafiał na strzeleckie podium z wynikiem 20 bramek.
W 1959 roku chwilowo zasilił szeregi Warty, jednak szybko wrócił do Lecha, z którym wywalczył w 1960 roku ponowny awans do ekstraklasy. Pożegnalny mecz Teodor Anioła rozegrał 14 maja 1961 roku. Tego dnia Kolejorz walczył w Poznaniu z Cracovią. Mecz zakończył się jednobramkowym remisem.
W barwach Lecha Poznań Teodor Anioła wystąpił pięć razy w meczach rozgrywanych w ramach Pucharu Polski i strzelił trzy gole. W zmaganiach o wejście do ligi rozegrał 15 spotkań, zakończonych dorobkiem 29 goli. Grając w drugiej lidze, wystąpił w 45 meczach i zdobył 26 bramek. Diabeł występował też w rozgrywkach klasy A Poznańskiego OZPN. W latach 1945-1946 w ramach tych rozgrywek pojawił się na boisku 31 razy i strzelił 40 goli. W sezonie 1946/1947 zagrał w siedmiu spotkaniach i zdobył 9 bramek.
Kariera w reprezentacji
Teodor Anioła zasilił kadrę narodową siedem razy. W latach 1950-1954 strzelił dwa gole dla polskiej reprezentacji. Zaliczył też występy w kadrze narodowej „B” – w siedmiu spotkaniach zdobył cztery bramki. Diabeł wielokrotnie reprezentował również Poznań. W latach 1946-1949 wystąpił w 17 spotkaniach w ramach Pucharu Kałuży, dopisując do swojego strzeleckiego dorobku 13 bramek. W rozgrywkach Pucharu Kałuży można go było znów podziwiać w 1958 roku, gdy wystąpił w dwóch meczach i strzelił cztery gole.
Działalność po zakończeniu kariery piłkarskiej
Kiedy Teodor Anioła zakończył swoją zawodową karierę piłkarza spróbował się zmierzyć z wyzwaniem bycia trenerem. Prowadził między drużynę rezerw Lecha, co ciekawe, jednocześnie pracując jako urzędnik kolejowy. W 1985 roku został wybrany sportowcem 40-lecia Wielkopolski w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Poznańską.
fot. lechpoznan.pl