Tomasz Frankowski – Franek łowca bramek

tomasz frankowski

Tomasz Frankowski urodził się 16 sierpnia 1974 roku w Białymstoku. Na boisku najczęściej występował na pozycji napastnika. Grając w polskiej Ekstraklasie strzelił 167 goli, dzięki czemu zajmuje dość wysokie miejsce na liście rekordzistów. Franek, łowca bramek, jak często go określane, był zawodnikiem różnych drużyn polskich oraz europejskich, jednak największe jego sukcesy przypadają na czasy gry w szeregach Wisły Kraków, z którą aż pięć razy sięgał po Mistrzostwo Polski.

Kariera klubowa

Frankowski był zafascynowany piłką nożną już od dzieciństwa. W 1984 roku był członkiem reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 10 w Białymstoku. Drużyna odnosiła niemałe sukcesy, dzięki czemu Tomasz mógł trafić na treningi Jagiellonii Białystok. Pierwszy kontrakt z ową drużyną podpisał, gdy miał szesnaście lat. Umowa opiewała na 300 tysięcy starych złotych.

Swój debiut w Ekstraklasie Frankowski zaliczył 29 sierpnia 1992 roku, kiedy na boisku Jagiellonia Białystok zmierzyła się z Ruchem Chorzów. Talent Frankowskiego w końcu dostrzegł francuski klub RC Strasburg, który w ramach porozumienia wypożyczył zawodnika z polskiej drużyny.

W 1996 roku trafił do klubu Nagoya Grampus Eight, jednak nie grał zbyt długo w barwach japońskiej drużyny i zdecydował się na powrót do Francji. Po powrocie grał w trzecioligowej drużynie Poitiers FC, a później występował na boisku wraz z piłkarzami FC Martigues.

W 1998 roku polski zawodnik powrócił do rodzinnego kraju i zasilił szeregi Wisły Kraków, co wyszło na dobre zarówno jemu, jak i klubowi. Pierwszy sezon w Ekstraklasie przyniósł Frankowskiemu koronę króla strzelców i tytuł piłkarza sezonu.

Później Frankowski znów wyjechał za granicę i grał w takich klubach jak Elche CF, Wolverhampton cz Chicago Fire. Jako wypożyczony zawodnik grał też w CD Tenerife. W 2009 roku wrócił do Jagiellonii Białystok, w której zakończył swoją piłkarską karierę.

Kariera w reprezentacji

Tomasz Frankowski zadebiutował w kadrze narodowej w 1991 roku, stając się członkiem reprezentacji młodzieżowej w kategoriach U-16, U-17 i U-18. Grając jako junior wystąpił na 16 spotkaniach i strzelił sześć goli.

W 1999 roku został powołany do kadry seniorów i zagrał w meczu Polski przeciwko Czechom. Jako reprezentant kadry seniorskiej pojawił się na 22 spotkaniach, co zaowocowało 10 strzelonymi bramkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *