VAR – wady i zalety powtórek dla sędziów

system VAR

VAR (Video Assistant Referee) to nowoczesne rozwiązanie, które ma ułatwiać sędziom podejmowanie decyzji podczas różnych sytuacji, jakie mają miejsce na boisku. W Polsce technologia ta jest w użytku od niedawna. Jak każdy system, VAR ma zarówno zalety, jak i wady, którym dziś skrupulatnie się przyjrzymy.

Jak działa system VAR?

System VAR został wprowadzony w polskiej ekstraklasie w sezonie 2017/2018. W początkowej fazie wykorzystywano go tylko w jednym spotkaniu kolejki, a teraz rozwiązanie stosowanie jest na siedmiu z ośmiu meczów każdej serii rozgrywek. VAR daje sędziom możliwość konsultacji przy podejmowaniu decyzji w kwestii niektórych wydarzeń na murawie. Jeśli sędzia główny na przykład nie ma pewności, czy piłka w danym momencie przekroczyła linię bramkową, nawiązuje kontakt z sędzią pracującym w specjalnym wozie technicznym, gdzie jest dostęp do całego zapisu video. Obraz ze wszystkich kamer przekazywany jest przez stację Canal Plus.

Opinie na temat VAR

Opinie odnośnie systemu VAR są skrajne. Jedni twierdzą, że system pozwoli wyeliminować błędy sędziów, inni zaś uznają, że to zbędne zaburzanie ciągłości gry. Trener Lecha Poznań, Nenand Bielica, stwierdził, że wideoweryfikacja to cyrk, który mu się nie podoba.

VAR można było dobrze ocenić po lipcowym meczu, w którym Cracovia zagrała przeciwko Lechii Gdańsk. Choć piłkarze z Krakowa trzykrotnie posyłali piłkę do bramki rywali, mecz zakończył się zwycięstwem 1:0. Najważniejsze decyzje w tym meczu zapadły właśnie za sprawą analizy wideo.

Różne opinie na temat VAR pojawiły się też po spotkaniu Lechii Gdańsk z Lechem Poznań (21 października), zakończonym remisem 3:3. Wideoweryfikacja w czasie tego meczu zapewniła wszystkim dodatkową porcję piłkarskich emocji. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu gospodarze spotkania dostali rzut karny, który pozwolił strzelić gola przed zejściem do szatni. W 52. minucie analiza wideo sprawiła, że murawę musiał opuścić Michał Nalepa.

Na odbywającej się po meczu konferencji obie drużyny w różny sposób oceniły system VAR, co wciąż utrudnia jednoznaczną ocenę systemu.

Zwolennicy VAR przekonują, że dzięki tej technologii liczba błędów popełnianych przez sędziów będzie znacząco mniejsza. Sceptycy najczęściej podkreślają zaburzanie ciągłości gry przez przerwy, które są potrzebne na dokonywanie przez arbitrów analizy wideo.

fot. http://www.przegladsportowy.pl/felietony,jakub-radomski-dajmy-czas-systemowi-var-felieton,artykul,825868,1,920.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *