Pielęgnacja i konserwacja butów piłkarskich – jak przedłużyć żywotność korków?

Pielęgnacja i konserwacja butów piłkarskich – jak przedłużyć żywotność korków?

Udało Ci się znaleźć swój wymarzony model korków piłkarskich i chcesz, aby służyły Ci one jak najdłużej i niezmiennie zachwycały swoim wyglądem? A może już od jakiegoś czasu występujesz i prezentujesz swoje umiejętności na boisku w swoich butach do gry w piłkę nożną i w końcu postanowiłeś, że to już najwyższa pora zacząć się przykładać do ich pielęgnacji oraz konserwacji? STOP! W takim razie ten artykuł na naszym blogu jest skierowany właśnie do Ciebie!

Jak dbać o korki piłkarskie? Czego unikać, aby obuwie do gry w piłkę nożną, które towarzyszyło Ci już podczas niejednego historycznego meczu służyło Ci jeszcze przez wiele sezonów? Czy korki do piłki nożnej możesz wrzucić do pralki? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się te i inne pytania dotyczące pielęgnacji sportowego obuwia dla napastników, obrońców i bramkarzy, to koniecznie znajdź chwilę, aby zapoznać się z poniższymi cennymi radami.

Prać czy nie prać, oto jest pytanie!

Unoszący się z wnętrza butów piłkarskich drażniący zapach jasno i klarownie świadczący o tym, że są one regularnie użytkowane niemal spędza Ci sen z powiek, a zabrudzenia gołym okiem widoczne na cholewkach korków nie dają za wygraną? To jeszcze nie powód, aby wrzucać swoje buty do gry w piłkę nożną na trawie do pralki! Zwłaszcza, że taka praktyka może kosztować Cię wiele, a dokładniej kilkaset złotych, które będziesz musiał przeznaczyć na zakup nowego obuwia sportowego dedykowanego do uprawnia właśnie tego sportu.

Czy wrzucenie butów do pralki byłoby najprostszym rozwiązaniem ze wszystkich możliwych? Jak najbardziej i jednocześnie także najmniej czasochłonnym i pracochłonnym oraz… najgorszym z możliwych. Korki piłkarskie wykonane są bowiem ze skóry naturalnej oraz specjalnie zaprojektowanych materiałów syntetycznych, które choć są niewątpliwe bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, to jednak projektując je nikt nie uwzględnił możliwości, że ktoś kiedyś wpadnie na pomysł, aby włożyć je do pralki i zapewnić im kilkudziesięciu minutową przygodę z dużą ilością wody, chemicznym detergentem oraz dodającym całości jeszcze więcej wrażeń wirowaniem. Piorąc korki piłkarskie w pralce na 99% zapewniasz sobie nie tylko rozklejenie się butów, ale też ich zniszczenie, a to nie brzmi jak bardzo optymistyczny scenariusz. Zwłaszcza, gdy Twoim ulubionym modelem jest ten, którego nie produkują już od kilku sezonów bądź też korki do gry w piłkę nożną pochodzące z limitowanej edycji będącej owocem współpracy sportowej marki i jednej z legend futbolu, które mają dla Ciebie ogromną wartość sentymentalną.

Zamiast więc ryzykować postaw na sprawdzone i bezpieczne sposoby, które polecane są przez producentów sportowego obuwia, którzy doskonale znają możliwości swoich trafiających do sprzedaży projektów.

Jak czyścić korki piłkarskie? Niezawodne sposoby na czyste buty!

Całą operację zacznij od wyjęcia sznurówek, które z pewnością również będą wymagać odświeżenia lub wręcz wymiany na nowe, a następnie przygotuj zestaw niezbędnych akcesoriów, które pomogą i przywrócić korkom dawną świetność. Zaopatrz się w miskę z ciepłą wodą, miękką szczoteczkę, mydło lub/i delikatny detergent, którym będziesz w stanie usunąć nawet najbardziej oporne plamy i osady.

Najpierw postaraj się usunąć zabrudzenia na sucho (bez użycia wody) zwłaszcza jeżeli masz zamiar wyczyścić buty wykonane ze skóry naturalnej, a dopiero w następnym kroku przejdź do mocniejszej kontrofensywy i sięgnij po szczoteczkę lub ściereczkę zamoczoną w roztworze wody i mydła lub detergentu i przetrzyj nią powierzchnię butów. Jeżeli pomimo starań opisane metody nie przynoszą skutków (np. śnieżnobiała niegdyś skóra wciąż ma raczej barwę kości słoniowej), to zaopatrz się w specjalistyczne środki do pielęgnacji obuwia sportowego i kieruj się zaleceniami widocznymi na opakowaniu, wówczas czyszczenie butów do gry w piłkę nożną powinno obyć się bez niemiłych niespodzianek.

Konserwacja butów do gry w piłkę nożną – co robić, aby korki służyły Ci jak najdłużej?

Czy oprócz istnego zakazu wrzucania korków piłkarskich do pralki trzeba jeszcze o czymś pamiętać? Jeżeli chcesz, aby zakupiony niedawno bądź już jakiś czas temu jeszcze nie raz dodawał Ci siły i wspierał na boisku, to powinieneś zadbać także o prawidłowy sposób ich suszenia oraz konserwację, która może nastąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu butów do gry w piłkę nożną.

Zacznijmy więc od suszenia, tutaj zasada jest dość prosta, a mówi ona: Nigdy, ale to PRZEINIGDY nie kładź mokrych korków na grzejniku. Zapomnij także o suszeniu ich za pomocą suszarki do włosów czy też korzystając z dobrodziejstwa natury, a więc bezpośrednio działających na nie promieni ultrafioletowych (słonecznych). Wybierając którąś z tych metod możesz bowiem doprowadzić do dwóch sytuacji – pękania lub/i twardnienia powierzchni cholewek, co przełoży się nie tylko na komfort gry, ale też trwałość butów. Zamiast tego uzbrój się lepiej w cierpliwość i włóż do środka butów zmięte gazety i pozostaw je do samoistnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej – dzięki temu Twoje korki zachowają swój kształt i będą sprawdzać się jeszcze przez wiele sezonów.

Gdy buty do gry w piłkę nożną całkowicie już wyschną, wówczas możesz przejść do ostatniego etapu wielkie operacji czyszczenia korków, a więc oczywiście ich impregnacji. Regularnie stosując kremy, spraye bądź pasty o właściwościach impregnujących nie tylko skutecznie zwiększasz trwałość swoich ulubionych butów, ale też zapewniasz im znacznie lepsza ochronę przed błotem, wilgocią i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zagrażającymi ich wytrzymałości oraz funkcjonalności. Jeżeli borykasz się z nieprzyjemnym zapachem unoszącym się z wnętrza butów, to dodatkowo spryskaj je dezodorantem hamującym rozwój bakterii oraz odświeżającym obuwie lub też wsyp do środka sodę oczyszczoną, która pochłonie wszelkie drażniące i uprzykrzające życie aromaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *