Umiarkowanie przyjemna aura na zewnątrz bynajmniej nie zniechęca Cię do outdoorowych treningów? Podczas, gdy inni siedzą pod kocami w domach Ty doskonale wiesz, że efekty same nie przyjdą i musisz najpierw na nie ciężko zapracować, aby następnie móc się nimi chwalić i czuć dumę? W sezonie zimowym osoby trenujące piłkę nożną (i nie tylko) powinny wzbogacić swój zestaw do ćwiczeń o jeden bardzo ważny element, który w wymagających warunkach poradzi sobie znacznie lepiej niżeli dotychczas wykorzystywany strój sportowy.
O czym mowa? Oczywiście o odzieży termicznej piłkarskiej, która przez wielu (w tym również nas) uważana jest za absolutne must-have na chłodniejsze miesiące, gdy temperatury drastycznie spadają, a normą jest wiatr, mróz oraz śnieg przeplatający się na zmianę z deszczem. Jakimi zaletami może pochwalić się odzież termiczna i dlaczego warto w nią zainwestować? Czym różnią się ubrania termiczne od odzieży termoaktywnej? Odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym dzisiejszym wpisie.
Odzież termiczna piłkarska – czy warto w nią zainwestować?
Czy faktycznie ubrania termiczne zasługują na swoją dobrą sławę? Ich popularność bynajmniej nie jest przypadkowa – te produkty zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach osób czynnie uprawiających sport w rozmaitych warunkach atmosferycznych zapewniają znacznie więcej niż tylko zwiększony komfort podczas treningów.
Za zakupem odzieży termicznej przemawia także fakt, że jest ona zaskakująco lekka, a przy tym jednocześnie funkcjonalna, gdyż w przeciwieństwie do projektów wykonanych chociażby z bawełny nie chłonie ona nadmiaru wilgoci niczym gąbka i nie zostaje w takiej formie dopóki nie powiesi się jej do wyschnięcia np. na kaloryferze. Dzięki temu, że ubrania termiczne wykonane są z nowoczesnych, syntetycznych tkanin o specjalnym splocie włókien posiadają one zdolność nie tylko do ochrony przed zimnem, ale też do odprowadzania potu na zewnątrz i szybkiego wysychania. Zakładając więc spodnie termiczne czy koszulkę termiczną na trening możesz mieć więc pewność, że wygoda nie opuści Cię choćby na chwilę.
Poszukując koszulki termicznej piłkarskiej, spodni termicznych, legginsów czy każdego innego elementu stroju treningowego należy jednak zwrócić szczególną uwagę na prawidłowo dobrany rozmiar. W tym bowiem przypadku projekty o fasonie oversize, choć z pewnością byłyby wygodne, to niestety kompletnie niemiałyby sensu, gdyż odzież termiczna piłkarska może zaprezentować całe spektrum swoich możliwości jedynie wówczas, gdy odpowiednio przylega do ciała.
Terma pilkarska: must-have każdego czynnego fana futbolu
Skoro ustaliliśmy już, że odzież termiczna powinna znaleźć się w garderobie każdego mężczyzny oraz każdej kobiety uprawiającej tej sport, to pora przejść do konkretów, a mianowicie tego w jakiego rodzaju ubrania termiczne szczególnie warto jest zainwestować.
W skład tzw. termy piłkarskiej, a więc najprościej mówiąc odzieży termicznej powinny wchodzić takie ubrania i akcesoria jak:
- koszulka termiczna piłkarska z długim rękawem (najlepiej taka wyposażona w stójkowy kołnierz z możliwością regulacji);
- podkoszulek do piłki nożnej;
- podspodenki do gry w piłkę nożną;
- spodnie termiczne;
- legginsy termiczne z długimi nogawkami;
- kalesony termoaktywne,
a także oczywiście specjalnie dedykowane skarpetki do gry w piłkę nożną, które od klasycznych modeli odróżniają się nie tylko długością, ale także wytrzymałością oraz obecnością elementów wzmacniających całą konstrukcję, które umieszczone są w najbardziej newralgicznych miejscach podatnych chociażby na przecieranie się. Z takim zestawem termy piłkarskiej trening lub amatorska gra ze znajomymi w nawet najbardziej wymagających warunkach będzie przyjemna, a Ty nie będziesz czuć przenikliwego chłodu oraz zimna. Zwłaszcza jeżeli uzupełnisz swój zestaw treningowy o dodatkowe warstwy.
Odzież termiczna i ubrania termoaktywne – czy to jest to samo?
Fakt, że te dwa określenia są nagminnie ze sobą mylone bynajmniej nie jest tożsamy z tym, że ubrania termiczne i termoaktywne są dokładnie tym samym i po prostu występują pod różnymi nazwami. W rzeczywistości bowiem mają one swoje własne, niepowtarzalne cechy, którymi się od siebie różnią.
Najprościej można to wyjaśnić za pomocą następującej zasady, która mówi, że każda odzież termoaktywna jest odzieżą termiczną, ale już nie każda odzież termiczna piłkarska (czy też jakakolwiek inna) nie zawsze jest termoaktywną. Wszystko to z uwagi na fakt, że zarówno ubrania termiczne, jak i termoaktywne różnią się od siebie swoimi indywidualnymi właściwościami. Działanie bielizny termoaktywnej najprościej można porównać do niezwykle pożądanego w sezonie zimowym i wręcz niezastąpionego, grubego wełnianego swetra, który utrzymuje ciepło i zapobiega wychłodzeniu organizmu, jednak w ich przypadku ciężko jest mówić o zdolności do odprowadzania na zewnątrz nadmiaru potu będącego normalną reakcją ludzkiego organizmu chociażby na zwiększony i bardziej intensywny wysiłek. Zdolność tą posiadają jednak właśnie takie elementy garderoby jak spodnie termiczne oraz koszulka termiczna piłkarska, które utrzymują optymalną temperaturę ciała i zapewniają w pełni higieniczne i świeże warunki, dzięki czemu wprost znakomicie sprawdzają się podczas treningu i efektywnie wpływają na Twój komfort, a ten w czasie ćwiczeń jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii.