Teodor Peterek – rekordzista, któremu dorównał tylko Messi

teodor paterek

Teodor Peterek był wybitnym zawodnikiem i trwale zapisał się na kartach historii piłki nożnej. Na boisku radził sobie najlepiej jako środkowy napastnik. Przez 74 lata nikt nie odebrał mu tytułu rekordzisty świata w liczbie kolejnych ligowych spotkań z bramką na koncie. W latach 1937-1938 Teo w szesnastu meczach z rzędu posyłał piłkę do siatki przeciwników. Ten niebywały rekord pobił dopiero w 2013 roku Lionel Messi.

Kariera klubowa

Peterek urodził się 7 listopada 1910 roku w Świętochłowicach. Jego pierwszym klubem był lokalny Śląsk Świętochłowice, w którego szeregi wstąpił w 1925 roku i pozostał w nich do 1927. W klubie Ruch Wielkie Hajduki (dzisiejszy Ruch Chorzów) debiutował jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia (1928), kiedy pojawił się na boisku w meczu z ŁKS Łódź. Debiut okazał się bardzo udany i zaowocował wpisaniem się przez Teodora na listę strzelców. W klubie utworzonym na terenie dzisiejszego Chorzowa Teo występował do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Później grał w nim tylko okazyjnie w 1948 roku. W 191 meczach rozegranych w barwach Niebieskich Peterek strzelił 155 goli. Wraz z Gerardem Wodarzem oraz Ernestem Wilimowskim tworzyli najlepsze zestawienie napastników w całej historii chorzowskiej drużyny.

Rozstania i powroty

Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa Peterka wpisano na niemiecką listę narodowościową, co spowodowało, że w latach 1939-1941 grał w Bismarckhütter Sport Verein. W 1942 został przymusowo wcielony do Wehrmachtu. Skierowano go do Francji, gdzie poddał się amerykańskim wojskom. Przez kilka miesięcy przebywał w niewoli, aż trafił w ręce Wojska Polskiego, w wyniku czego dołączył do piłkarskiej drużyny Korpusu Polskiego. Rozegrał w niej 88 meczy. W finałowym meczu o puchar dowódcy, wygranym z Anglikami 10:1, Peterek strzelił 5 goli. Po zakończeniu wojny grał we francuskim klubie St. Avon (1945-1946). Do Polski powrócił 2 sierpnia 1946, a w 1948 roku czasami można go było jeszcze zobaczyć na boisku w koszulce Ruchu Chorzów.

Umiejętności i sukcesy

Teodor Peterek wyróżniał się umiejętnością strzelania bramek głową, co ułatwiał mu jego wysoki wzrost – 182 cm. Zawodnik pięciokrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski – w latach 1933-1936 oraz w 1938 roku. W 1936 został królem strzelców ex aequo z Ernestem Wilimowskim (po 18 bramek), a w 1938 samodzielnie zdobył ten tytuł z wynikiem 21 bramek.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej próbował swoich sił jako trener, jednak w tej roli nie radził sobie tak dobrze jak na boisku.

Kariera w reprezentacji

W reprezentacji Polski Teo po raz pierwszy wystąpił 23 czerwca 1931 roku w meczu z Rumunią zakończonym wynikiem 2:3. W barwach narodowych piłkarz rozegrał 12 spotkań. Był również uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.

Życie osobiste

Pochodzący ze Świętochłowic piłkarz ożenił się z Elfrydą z d. Kiełbasą, z którą miał czterech synów. Jednego z nich również można było podziwiać na murawie. Zygmunt, bo o nim właśnie mowa, w latach 60. grał w Śląsku Wrocław.

Teodor Peterek zmarł 12 stycznia 1969 roku w Słupcu.

fot. http://forum.niebiescy.pl

2 thoughts on “Teodor Peterek – rekordzista, któremu dorównał tylko Messi”

  1. Miło o tym czytać, zwłaszcza, że mój osiemdziesięcioletni ojciec- WOJCIECH PETEREK z Krakowa, syn Mariana i wnuk Franciszka Peterków, był w latach pięćdziesiątych piłkarzem i świetnym strzelcem, a do całkiem niedawna (!) trenerem trampkarzy. Z zawodu prawnik a z pasji piłkarz- już wiem, że ma to w genach! Myślę, że można by doszukać się wspólnych korzeni, Franciszek, mój pradziadek przywędrował do Krakowa z okolic Opawy z Moraw. Dziękuję za ten artykuł!
    Agnieszka

    1. My Pani Agnieszko dziękujemy za tak miły komentarz. 🙂

      Może warto poszukać w drzewie genealogicznym relacji z Panem Teodorem. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *