Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – o tym doskonale wie każdy, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę jaka historia kryje się za poszczególnymi polskimi stadionami. Kiedy wzniesiony został Stadion Narodowy, czy Stadion Legii przetrwał II wojnę światową i z jakiego materiału wykonana jest niesamowita fasada Stadionu Gdańsk? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!
Najsłynniejsze i najważniejsze polskie areny sportowe – sprawdź czy wiesz o nich wszystko!
Stadion Narodowy
A dokładniej Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie (bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tej areny sportowej) to stadion mieszący się na warszawskiej Pradze, który budowany był w latach 2008-2011. Motywacją do przyspieszenia prac oraz samym zapalnikiem do budowy tegoż stadionu były piłkarskie Mistrzostwa Europy 2012, podczas których zaplanowano także mecze w polskiej stolicy.
Stadion Narodowy został wzniesiony na miejscu legendarnego Stadionu Dziesięciolecia, który w ostatnich latach swojego istnienia pełnił przede wszystkim rolę targowiska. Przy projektowaniu Stadionu Narodowego zwrócono szczególną uwagę nie tylko na atrakcyjny design, który sprawiłby, że arena skutecznie wyróżni się na tle pozostałych, nie tylko tych znajdujących się w Polsce, ale też na jego pojemność. W przypadku obu tych kwestii plan zdecydowanie się powiódł – arena zachwyca nowoczesną, biało-czerwoną bryłą, a Stadion Narodowy ma pojemność wynoszącą 72 900 miejsc podczas koncertów oraz 58 500 miejsc podczas meczów.
Na największej arenie sportowej w Polsce rozgrywają się nie tylko mecze piłki nożnej, ale również odbywają się liczne wydarzenia kulturalne takie jak koncerty największych gwiazd muzyki z całego świata, pokazy samochodowe oraz targi. Podczas pandemii Stadion Narodowy w Warszawie pełnił rolę szpitala.
Stadion Wrocław
To Stadion Miejski we Wrocławiu, który od jakiegoś czasu (ze względów marketingowych) funkcjonuje także pod nazwą Tarczyński Arena i na co dzień wykorzystywany jest przez klub piłkarski Śląsk Wrocław. Wrocławska arena sportowa wznoszona była w latach 2009-2011, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 8 września 2011, a więc ponad 12 lat temu.
Stadion Wrocław zajmuje powierzchnię wynoszącą 11 ha z 21 ha działki mieszczącej się na wrocławskich Pilczycach oraz Maślicach, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna konstrukcja stworzona z półprzezroczystej siatki wykonanej z włókna szklanego pokrytego teflonem. Choć pojemność wrocławskiego stadionu jest mniejsza niż tego mieszczącego się w Warszawie, to wciąż na jednopoziomowych, 56-rzędowych trybunach może zasiąść ponad 42 tysiące osób.
Przy projektowaniu budynku Stadionu we Wrocławiu zwrócono szczególną uwagę nie tylko na kwestię oświetlenia, ale także na ekologiczne rozwiązania. Aby zwiększyć naturalne oświetlenie dach stadionu został częściowo przeszklony, a znajdujący się na dachu system odprowadzający wodę do zlokalizowanych na gruncie zbiorników wykorzystuje ją następnie do podlewania murawy oraz obsługi sanitariatów znajdujących się na terenie tej areny sportowej.
Stadion Poznań
ENEA Stadion czy też Stadion Miejski jest największą areną sportową w Poznaniu i znajduje się przy ul. Bułgarskiej 17. Stadion będący całkowitą własnością miasta Poznań użytkowany jest przez klub piłkarski Lech Poznań (niegdyś również przez Wartę Poznań) i jest to pierwszy stadion jaki został oddany do użytku na mistrzostwa Euro 2012. Poznańską arenę sportową otwarto zresztą w wielkim stylu – wyjątkowość całego wydarzenia dodatkowo podkreślał koncert Stinga wraz z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra.
Za projekt architektoniczny Stadionu Poznań odpowiada firma Modern Construction Systems Sp. z o. o., która dostała ambitne zadanie przeprojektowania dotychczasowej bryły oraz całej okolicy stadionu tak, aby spełniał on określone wymogi. Czy jej się to udało? Bez wątpienia! Mieszczący 45 tys. kibiców Stadion Poznań zachwyca zarówno z zewnątrz (gdzie uwagę zwraca zwłaszcza dach sprawiający wrażenie pofalowanego), jak i wewnątrz.
Stadion Legii
Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego to miejsce, które doskonale zna każdy Warszawiak, nawet jeżeli sam ma niewiele wspólnego z piłką nożną. To bowiem właśnie tutaj przy każdej możliwej okazji ściągają tłumy kibiców z całego miasta, których łatwo poznać nie tylko po klubowych koszulkach z charakterystyczną L-ką, ale też akcesoriach opatrzonych tym samym symbolem.
Stadion Legii mieści się przy ul. Łazienkowskiej 3, a jego obecna forma jest zasługą budowy, która rozpoczęła się 17 listopada 2008 roku, a zakończyła 7 sierpnia 2010 roku kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie stadionu podczas meczu warszawskiej drużyny z legendarnym Arsenalem. Choć całe spotkanie zakończyło się wynikiem 6:5 dla gości, to emocji zdecydowanie nie brakowało.
Choć nowy stadion otwarto dopiero w 2010 roku, to Legia Warszawa od zawsze związana była z tym miejscem. Drużyna grała w obiekcie znajdującym się przy ul. Łazienkowskiej już od czasów przedwojennych – pierwszym meczem jaki został rozegrany było spotkanie z CF Europa Barcelona 9 sierpnia 1930 roku. Ten warszawski budynek był jednym z nielicznych, które nie ucierpiały podczas II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji – Niemcy dostrzegli bowiem jego potencjał i organizowali na stadionie zawody sportowe oraz mecze piłkarskie.
Stadion Gdańsk
To jeden z najbardziej oryginalnych (i przez wielu uważany za jeden z najładniejszych) polskich stadionów, a wszystko to za sprawą jego złoto-żółtego koloru nieodłącznie kojarzącego się z wakacyjnym słońcem, o które nad polskim morzem nietrudno.
Stadion funkcjonujący również pod nazwą Polsat Plus Arena Gdańsk budowany był w latach 2008-2011, a inwestycja ta pochłonęła 863 mln złotych brutto. Znajdujący się w Gdańsku stadion o hybrydowej nawierzchni jest piątym co do wielkości największym stadionem piłkarskim w Polsce (przed nim znajduje się tylko Stadion Narodowy, Stadion Śląski, Stadion Poznań oraz Stadion Wrocław), a jego pojemność wynosi 41 620 miejsc. Stadion w Gdańsku jest stadionem czwartej kategorii UEFA, a jego unikalna i jakże efektowna fasada pokryta jest 18 000 płytek z poliwęglanu w 6 odcieniach.