Futbol a zdrowie – korzyści płynące z regularnego uprawiania piłki nożnej

Futbol a zdrowie - korzyści płynące z regularnego uprawiania piłki nożnej

Doskonale wszystkim znane hasło „Sport to zdrowie” bynajmniej nie jest tylko pustym frazesem Uprawiając wybrany rodzaj aktywności fizycznej możemy poprawić bowiem znacznie więcej niżeli tylko naszą kondycję. Świentym przykładem jest tutaj chociażby właśnie piłka nożna, która w kraju nad Wisłą cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych fanów futbolu.

Jakie są korzyści płynące z regularnego uprawiania piłki nożnej i czy faktycznie to właśnie ten sport może pochwalić się największą liczbą zalet?

Sport pełen korzyści nie tylko dla zdrowia fizycznego

Jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie, który ilością fanów kibicujących ulubionym drużynom sportowym dorównuje (lub nawet przewyższa) tą jaką mogą pochwalić się znane drużyny NBA jest rodzajem aktywności fizycznej, która ma wpływ nie tylko na sprawność i ludzkie ciało, ale także jasność umysłu. W przypadku regularnej gry w piłkę nożną możemy więc mówić zarówno o korzyściach fizycznych, jak i psychicznych, które dotyczą wszystkich zawodników niezależnie od ich wieku czy poziomu ich zaawansowania.

Korzyści fizyczne związane z uprawianiem piłki nożnej

Dynamiczny i pełny nieoczekiwanych zwrotów akcji sport dostarczający całej gamy emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom na tle pozostałych alternatyw bez wątpienia wyróżnia się tym, że angażuje jednocześnie wiele mięśni, a dodatkowo efektywnie poprawia ogólną wydolność fizyczną co umożliwia osiąganie jeszcze lepszych wyników na piłkarskim boisku. Grając w piłkę nożną wykonuje się bowiem różnorodne ćwiczenia – bieganie, skakanie, zmianę kierunku, a także sprint, który nierzadko prowadzi drużynę do zwycięstwa.

Trenując piłkę nożną jesteś więc w stanie:

  • poprawić wytrzymałość 
  • zwiększyć masę mięśniową – wymagające ćwiczenia takie jak bieganie po całej długości boiska oraz wykonywanie sprintów zmuszają tkankę mięśniową do maksymalnego wysiłku, tym samym prowadząc do jej efektywnego wzmocnienia oraz zwiększenia. Jeśli więc marzysz o bardziej zarysowanych mięśniach czworogłowych ud, jędrniejszych pośladkach oraz wyrzeźbionych mięśniach łydek, to piłka nożna będzie strzałem w dziesiątkę.
  • wzmocnić elastyczność ciała – wykonywanie rozmaitych ruchów usprawnia ciało i sprawia, że odkrywa ono swoje zupełnie nowe, nieznane dotąd oblicze.

Na tym jednak bynajmniej nie kończą się korzyści fizyczne płynące z regularnego uprawiania piłki nożnej! Już zaledwie dwa treningi w tygodniu są w stanie zapewnić Ci widoczną gołym okiem (i oczywiście dającą się odczuć) znacznie lepszą zwinność, poprawić Twoje umiejętności motoryczne i zwiększyć precyzję wykonywanych ruchów.

U osób czynnie uprawiających piłkę nożną można także zauważyć poprawę wydolności układu krążenia, co jest zasługą intensywnego biegania po boisku pobudzającego i wzmacniającego mięśnie oraz płuca. Im dłużej trenujesz, tym większą wydolnością tlenową możesz się cieszyć.

Futbol a zdrowie psychiczne – czy tutaj również można mówić o korzyściach?

Jak najbardziej! Choć zdecydowana większość osób rozważających wzbogacenie swojej aktywności o piłkę nożną zwraca uwagę przede wszystkim na korzyści fizyczne, to niemniej istotny jest fakt, że futbol wpływa również na zdrowie psychiczne. Sport ten rozwija bowiem umiejętności społeczne, redukuje poziom stresu towarzyszącego nam na co dzień, a także poprawia ogólne samopoczucie.

Grając w piłkę nożną można chociażby do perfekcji opanować umiejętność pracy w grupie, gdyż to bowiem właśnie od wspólnego zaangażowania wszystkich zawodników danej drużyny zależy wynik końcowy, który może być satysfakcjonujący lub wprost przeciwnie. Współpracując z pozostałymi członkami swojego zespołu nie tylko zbudujesz więzi, ale też nauczysz się komunikacji, docenisz jak ważne jest współdziałanie i zrozumienie innych, a także wzajemny szacunek. Umiejętności zdobyte podczas gdy w piłkę nożną możesz następnie wykorzystać także w życiu codziennym, chociażby w szkole czy w pracy. Z pewnością przełoży się to na osiąganie jeszcze lepszych efektów swoich działań i budowanie wieloletnich przyjaźni.

Prezentowanie i szlifowanie swoich umiejętności na piłkarskim boisku może być także skutecznym sposobem na wyrzucenie z siebie wszelkich kłębiących się w środku emocji – aktywność fizyczna pomaga bowiem uwolnić napięcie i oderwać myśli od codziennych obowiązków. Uprawiając piłkę nożną jesteś także w stanie poprawić swoje ogólne samopoczucie – kolejne zdobywane bramki, celne podania oraz inne sukcesy przekładają się na satysfakcję i polepszenie nastroju. Nie wspominając już o endorfinach, które uwalniają się podczas treningów.

Na koniec warto także nadmienić fakt, że wszystkie wymienione korzyści psychiczne nie są chwilowe – efekty uprawiania tegoż sportu mają wpływ na ludzkie zdrowie psychiczne także na dłuższą metę. To właśnie dzięki grze w piłkę nożną możesz się chociażby oswoić z wyzwaniami, nawet tymi najbardziej nieoczekiwanymi, rozwinąć swoją samodyscyplinę oraz determinację do działania. Jesteśmy przekonani, że te wartości przydadzą Ci się nie tylko na boisku, ale również w życiu codziennym. Tutaj bowiem nieoczekiwanych zwrotów akcji również nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *