Liga Mistrzów – jak to się zaczęło?

Liga Mistrzów od lat postrzegana jest jako najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie w Europie. W turnieju biorą udział najlepsze drużyny ze Starego Kontynentu, a zmagania zawodników gromadzą tysiące kibiców na stadionach i miliony przed telewizorami. Jak to wszystko się zaczęło? Poznaj historię turnieju piłkarskiego utworzonego z inicjatywy UEFA.

Geneza powstania Ligi Mistrzów UEFA

W 1955 roku zapadła decyzja o stworzeniu europejskiego turnieju piłkarskiego. Pomysłodawcą był Gabriel Hanot – reporter francuskiego dziennika sportowego zatytułowanego „L’Equipe”. Pierwsza edycja odbyła się jeszcze w tym samym roku. W sezonie 1991/1992 zmieniono formę rozgrywek w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych, a przed startem sezonu 1992/1992 organizacja UEFA zmieniła nazwę na Liga Mistrzów. Modyfikacje w formule gry sprawiły, że turniej stał się bardziej prestiżowy i zyskał potencjał komercyjny. Finał Ligi Mistrzów UEFA wzbudza olbrzymie emocje wśród kibiców z różnych zakątków świata oraz jest doskonałą okazją do działań marketingowych dla wielu znanych marek.

Liga Mistrzów – ciekawostki

  • Oficjalny hymn Ligi Mistrzów UEFA to adaptacja brytyjskiego hymnu koronacyjnego – dokonano jej w 1992 roku. Refren utworu śpiewany jest w trzech językach: angielskim, niemieckim oraz francuskim.
  • Trofeum, które otrzymują zwycięzcy w finale LM waży aż 11 kilogramów i ma 74 cm wysokości. Jest ono wytwarzane z najwyższej próby srebra. Zwycięska drużyna nie otrzymuje pucharu na własność – UEFA wypożycza go tylko na 10 miesięcy, a klub dostaje kopię trofeum.  
  • W sezonie 2000/2001 UEFA wprowadziła nowy sposób na wyróżnienie najlepszych drużyn. Honorową odznakę Ligi Mistrzów może otrzymać klub, któremu udało się zdobyć trofeum na stałe – odznaczenie to pojawia się w formie emblematu na koszulkach danego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *