Henryk Reyman – niezapomniana gwiazda Wisły Kraków

Klub 100 to lista piłkarzy, którym podczas sportowej kariery udało się strzelić przynajmniej 100 goli w ramach rozgrywek o tytuł mistrza Polski. Na łamach naszego bloga opisywaliśmy już wielu wybitnych zawodników należących do klubu setników – Lubańskiego, Cieślika, Anioła czy Pola. Dziś nadeszła pora na zaprezentowanie sylwetki Henryka Reymana, który zasłynął między innymi z gry w barwach Wisły Kraków.

Sukcesy polskiej legendy

Większość swojej kariery Henryk Reyman poświęcił na grę w krakowskiej Wiśle – w latach 1927-1934 będąc napastnikiem Białej Gwiazdy strzelił 109 goli. To właśnie w tym klubie udało mu się dwukrotnie zdobyć mistrzostwo Polski – w 1927 i 1928 roku. Reyman zdobył też tytuł króla strzelców – w 1925 roku z wynikiem 11 goli, a w 1927 z wynikiem aż 37 bramek. Piłkarz Wisły Kraków dziewięciokrotnie reprezentował Polskę, grając w kadrze narodowej. W 1924 roku powierzono mu rolę kapitana zespołu podczas zmagań na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Czym zajmował się Henryk Reyman po zejściu z murawy?

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Henryk Reyman nie zrezygnował z życia sportowego i brał czynny udział w reaktywizacji PZPN po II wojnie światowej. Na przestrzeni lat był między innymi kapitanem związkowym oraz wiceprezesem Wisły Kraków. Jego wybitne dokonania w piłkarskim świecie sprawiły, że w 1959 roku otrzymał honorowe członkostwo PZPN.

fot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *