Ekstraklasa 2017/2018 – 12. kolejka

zagłębie lubin

13 października (piątek)

Korona Kielce pokonała na własnym boisku 2:0 Wisłę Płock. Złocisto-Krwiści zeszli do szatni z bramką na koncie, bowiem w 45. minucie wynik spotkania otworzył Mateusz Możdżeń, któremu udało się pokonać bramkarza gości – Seweryna Kiełpina. Drugą bramkę dla gospodarzy strzelił Ivan Jukić. Po dośrodkowaniu z rzutu różnego szansę na podwyższenie wyniku próbował wykorzystać Radek Dejmek, którego strzał odbił się od wspomnianego już chorwackiego pomocnika, dzięki czemu piłka wpadła do siatki.

Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 z Lechem Poznań. Pierwsza bramka meczu padła ze strony Kolejorza. Darko Jevtić dośrodkowywał z rzutu wolnego, jednak nikt nie przyjął piłki, która ostatecznie wpadła do bramki gospodarzy spotkania. Jaga odpowiedziała dopiero w 87. minucie, gdy gola na swoje konto wpisał Arvydas Novikovas. Asystował mu Taras Romanczuk, który wykonał piękne dośrodkowanie w pole karne.

14 października (sobota)

W 12. kolejce Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice zmierzył się z Sandecją Nowy Sącz. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Pierwszą bramkę strzelili gospodarze. Piłka dostała się w pole karne pod nogi Aleksandra Sedlara, który nie zmarnował okazji i umieścił ja w siatce rywala (29’). Gościom udało się wyrównać jeszcze w pierwszej połowie meczu. W 44. minucie strzałem z dystansu bramkarza Piasta pokonał Mateusz Cetnarski. Piłka odbiła się od poprzeczki i wypadła z bramki, wobec czego potrzebny okazał się system VAR, który jednoznacznie udowodnił, że futbolówka przekroczyła linię bramkową. Kolejne bramki padły po zamianie stron. W 79. dla Dumy Nowego Sącza gola strzelił Filip Piszczek, a w doliczonym czasie gry wyrównać wynik udało się Mateuszowi Makowi.

Konfrontacja Bruk-Betu Termalica Nieciecza z Arką Gdynia to kolejny remis w 12. kolejce Lotto Ekstraklasy. Tym razem tablica wyników na koniec mecz wskazywała 1:1. Gospodarze zaliczyli bramkę już w 3. minucie. Celnym trafieniem wykazał się Roman Gergel, któremu w efektownej akcji asystował Łukasz Piątek. Spotkanie mogło się zakończyć wygraną klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza, jednak w 38. minucie w swoim polu karnym piłki ręką dotknął Artem Putiwcew, wobec czego sędzia podyktował rzut karny. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Mateusz Szwoch.

Śląsk Wrocław przegrał u siebie 0:2 z Wisłą Kraków. Zawodnicy Białej Gwiazdy strzelali dopiero w drugiej połowie. W 49. minucie piłkę do bramki posłał Jesus Imaz. Asystował mu Carlitos, któremu w 71. minucie udało się wykorzystać rzut rożny i podwyższyć wynik spotkania.

15 października (niedziela)

KGHM Zagłębie Lubin wygrał 3:2 starcie z Górnikiem Zabrze. Dla gospodarzy bramki strzelali: Bartłomiej Pawłowski (7’) oraz Jakub Świerczok (42’ i 74’). W szeregach gości na listę strzelców wpisali się: Michał Koj (26’) i Mateusz Wieteska (90+2’).

Legia Warszawa triumfowała w meczu z Lechią Gdańsk. Mistrz Polski pokonał Biało-Zielonych 1:0. Zdobywcą jedynej bramki spotkania był Jarosław Niezgoda (8’). Akcja rozpoczęła się z rzutu wolnego. Guilherme podał do Kucharczyka, który próbował swoich sił strzałem z ostrego kąta. Piłka odbiła się od Kuciaka, a Niezgoda skutecznie zamknął akcję, zapewniając Legii zwycięstwo i komplet punktów, których ostatnio brakowało stołecznej drużynie.

16 października (poniedziałek)

W ostatnim spotkaniu 12. kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia nie dała żadnych szans Pogoni Szczecin, wygrywając na własnym boisku 3:0. Gospodarze grali na poważnie od początku meczu, wobec czego pierwsza bramka padła już w 2. minucie. Piłkę do siatki płaskim strzałem posłał Piotr Malarczyk. Na kolejnego gola trzeba było poczekać do drugiej połowy. Javiemu Hernandezowi udało się zaskoczyć Załuska i podwyższyć wynik na 2:0. Asystował mu Lennard Sowah. Wszelkie nadzieje Portowców rozwiał Krzysztof Piątek, który celne trafienie zaliczył w 79. minucie. Przy tej akcji asystę na swoje konto wpisał Piotr Malarczyk.