Jak dobrać rozmiar butów piłkarskich

Jak dobrać rozmiar butów piłkarskich

Rozmiar ma znaczenie? Zdecydowanie tak, jeśli mówimy o doborze butów piłkarskich, w których mamy zamiar podbijać boisko i zdobywać kolejne zwycięstwa. Bardzo często, szczególnie początkujący gracze mają ogromny problem z zakupem właściwej wielkości butów do futbolu. Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości z tym związane.

Dopasowanie – słowo klucz

Prawdopodobnie przy wszystkich butach sportowych mówi się o tym, jak ważne jest ich dopasowanie do kształtu naszej stopy. W biegówkach marki sportowe coraz częściej stosują materiały, które swoją strukturą nieco przypominają skarpetki. I te rzeczywiście idealnie dopasowują się do naszych stóp. Jednak w przypadku butów piłkarskich nie może być mowy o wykorzystaniu miękkich tkanin. Mogłoby to być po prostu bolesne w kontakcie z piłką i innymi zawodnikami. Niezmiennie od lat buty futbolowe szyte są ze skóry naturalnej lub syntetyków, które przypominają skórę. Jak więc możliwe jest dopasowanie ich do stóp? Przede wszystkim buty piłkarskie mają różne kształty cholewki i właśnie na tym etapie powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności!

Jaki jest twój kształt stopy?

Ile piłkarzy, tyle różnych kształtów stóp. Choć brzmi to nieco zabawnie, tak naprawdę kwestia ta ma kluczowe znaczenie przy wyborze butów do gry w piłkę. Bardzo często pomijamy ten fakt, szczególnie, gdy wybieramy obuwie futbolowe z najnowszych kolekcji, czy też mocno rozreklamowane. Jednak żadnemu graczowi z szerokim przodem stopy nie będzie wygodnie w butach o wąskiej cholewce. W przypadku butów piłkarskich zdecydowanie warto wybrać się do sklepu i poprzymierzać. A jeśli zamawiamy je przez internet, to upewnijmy się, że bezproblemowo będziemy mogli wymienić je na inne lub zwrócić. Znaczenie ma tutaj wszystko – szerokość stopy na różnych jej długościach (w palcach, na śródstopiu, etc.), ale także wysokość podbicia. Dlatego chcąc właściwie dopasować buty piłkarskie do kształtu naszych kończyn, musimy wziąć pod uwagę więcej niż jeden wymiar!

Za duże, przyciasne, a może „jak w sam raz”?

Jeśli wiemy już, jaki kształt obuwia piłkarskiego będzie dla nas najbardziej komfortowy, to możemy przejść do wyboru odpowiedniego rozmiaru. Na ten temat w Internecie krąży wiele sprzecznych ze sobą mitów. Jedne mówią, że dobre buty do futbolu to te, w których czujemy lekki luz. Inne natomiast przekonują, że buty piłkarskie w dniu zakupy wręcz powinny być trochę przyciasne. Jak więc jest naprawdę? Po pierwsze stopa w bucie nie może swobodnie się przemieszczać czy ślizgać, bo stwarza to ryzyko kontuzji. Dlatego zdecydowanie odradzamy zakup butów w za dużym rozmiarze. Po drugie kupowanie przyciasnych, powodujących lekki dyskomfort chodzenia butów do futbolu ma sens wyłącznie wtedy, gdy mamy zamiar wybrać buty z naturalnej skóry. Ta rzeczywiście ma skłonności do rozbijania się i jeśli kupimy buty w dobrym rozmiarze, to już po kilku meczach może okazać się, że są po prostu za luźne. Jeśli jednak decydujemy się na obuwie syntetyczne, to najlepszym rozmiarem będzie twój własny rozmiar!

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przy częstych treningach buty piłkarskie dość szybko się zużywają, dlatego ich częsta wymiana jest niestety nieunikniona.
  • Mierzenie butów piłkarskich powinniśmy wykonywać w odpowiednio grubych skarpetkach, ponieważ te również mają znaczenie dla późniejszej gry.
  • Najmodniejsze obuwie piłkarskie nie zawsze oznacza najlepsze obuwie piłkarskie. Starsze modele również świetnie sprawdzają się na boiskach. Powinniśmy zatem dobierać buty pod kątem swojego kształtu stopy.
  • Odpowiedni rozmiar butów to taki, w którym stopa nie migruje i nie ślizga się, ale też nie jest zanadto ściśnięta i pozbawiona komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *