Legia Warszawa – rekordzista w Pucharze Polski

legia warszawa

Stołeczny klub piłkarski występujący obecnie w ramach Lotto Ekstraklasy i kontynuujący działalność założonej w marcu 1906 roku piłkarskiej drużyny Legionowej, którą reaktywowano 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. niezmiennie plasuje się na 1. miejscu rankingu wszechczasów polskiej ekstraklasy. Legia Warszawa jest jednym z najbardziej utytułowanych na arenie światowej polskich klubów piłkarskich.

Geneza powstania warszawskiego klubu sportowego

Za oficjalną datę założenia Legii uważa się rok 1916. Na powstanie klubu spory wpływ miał wybuch I wojny światowej. W skład utworzonych w 1914 roku Legionów Polskich wchodziło sporo żołnierzy grających w piłkę nożną przed konfliktem zbrojnym. Legia Warszawa swoje pierwsze treningi zaliczyła jeszcze wiosną 1915 roku, a rok później na wniosek chorążego Zygmunta Wasseraba zawiązano klub sportowy. Pierwszym prezesem organizacji został chorąży Władysław Groele. Na początku przyjęto nazwę Drużyna Sportowa Legia. Klub ustanowił biało-czarne barwy i opracował herb z białą literą „L” na czarnej tarczy. Zawodnicy pojawiali się na boisku w białych strojach z ukośnymi pasami w kolorze czarnym. Było to nawiązanie do drużyny Czarni Lwów, nieistniejącego już ukraińskiego klubu piłkarskiego.

Sukcesy krajowe

  • Mistrz Polski (13 razy)
  • Wicemistrz Polski (12 razy)
  • III miejsce w Mistrzostwach Polski (12 razy)
  • Puchar Polski (18 razy)
  • Superpuchar Polski (4 razy)
  • Puchar Ligi

Sukcesy na arenie międzynarodowej

  • Półfinalista Pucharu Europy
  • 1/16 w Pucharze UEFA (3 razy)
  • Półfinalista Pucharu Zdobywców Pucharów
  • 1/8 w Pucharze Miast Targowych

Klubowe rekordy

Legia Warszawa ma na koncie wiele klubowych rekordów. Jednym z nich jest najwyższe zwycięstwo w I lidze. Warszawska drużyna ustanowiła ten rekord 19 sierpnia 1956 roku w meczu z Wisłą Kraków zakończonym 12:0. Z kolei najwyższą porażkę Legioniści odnieśli w spotkaniu z Pogonią Lwów 3 września 1927 roku. Lwówski klub oddał wtedy 11 celnych strzałów na bramkę. Najczęstszymi rywalami Legii w lidze są kluby: Ruch Chorzów oraz Wisła Kraków.

Rekordy zawodników Legii Warszawa

Rekordzistą klubu pod względem największej liczby rozegranych meczów jest Lucjan Brychczy, których wystąpił w 452 spotkaniach Legi Warszawa. Ponadto do Brychczego należy rekord strzelonych dla Legionistów goli (227). Najlepszym królem strzelców ligi w danym sezonie jest Nemanja Nikolić, który w sezonie 2015/2016 strzelił 28 bramek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *