Piłkarskie legendy pod lupą #2: Diego Maradona

Piłkarskie legendy pod lupą #2: Diego Maradona

Diego Maradona to bez wątpienia synonim piłkarskiej legendy. Argentyński zawodnik uznawany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej. Imponujące sukcesy sprawiły, że znają go nie tylko starsi kibice, pamiętający czasy, w jakich grał, ale również ci znacznie młodsi miłośnicy futbolu.

Pierwsze kroki na boisku

Diego Armando Maradona przyszedł na świat 30 października 1960 roku w Lanús. Swoje podstawowe umiejętności piłkarskie zaczął szkolić, gdy miał 10 lat. Wówczas zapisał się do juniorów lokalnej drużyny Los Cebollitas. Moment rozpoczęcia jego profesjonalnej kariery przypada na rok 1976. To właśnie wtedy został zawodnikiem Argentinos Juniors, dla których rozegrał 40 spotkań i strzelił 28 goli.

Wyjazd z Argentyny

W 1982 roku Maradona opuścił swój ojczysty kraj i zaczął karierę w FC Barcelona. W barwach Dumy Katalonii zdobył Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar Ligi Hiszpańskiej. Konflikt z prezesem klubu i kontuzja sprawiły jednak, że Maradona wyjechał z Hiszpanii.

W 1982 roku został zakontraktowany jako piłkarzy włoskiego klubu SSC Napoli, z którym w 1987 roku sięgnął po tytuł mistrza Włoch. Innym godnym uwagi osiągnięciem z okresu gry dla tego zespołu jest zdobycie Pucharu UEFA. Dzięki swoim niebywałym umiejętnościom Diego Maradona został jedną z największych legend w dziejach Napoli. Dla włoskie zespołu występował przez siedem lat (258 spotkań), co zaowocowało ponad setką strzelonych goli.

W 1992 roku Diego podpisał kontrakt z Sevilla FC. Tutaj jednak nie radził sobie tak dobrze jak w poprzednich klubach i nie odnosił tylu sukcesów. W dodatku ponownie na przeszkodzie stanęły spory z zarządem klubu, w wyniku czego Maradona wrócił do Argentyny.

Powrót do domu

Po powrocie do Argentyny Maradona został zawodnikiem Newell’s Old Boys, gdzie również nie osiągał spektakularnych sukcesów. Ponadto organizacja FIFA zdyskwalifikowała go z rozgrywek na okres 15 miesięcy. Kara została na niego nałożona za stosowanie niedozwolonych używek. Diego wrócił na boisko w 1995 roku i zasilił szeregi Boca Juniors, który stanowi ostatni zespół w jego klubowej karierze piłkarskiej. Na pocieszenie Maradona przed zakończeniem kariery sięgnął po tytuł wicemistrza kraju. W tamtym okresie media często donosiły o jego problemach zdrowotnych wynikających z nadużywania narkotyków.

Diego Maradona swój ostatni występ dla Boca Juniors zaliczył 25 października 1997 roku. Argentyński klub zmierzył się na Estadio Monumental z River Plate i wygrał 2:1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *