Przegląd piłkarskich technologii

Przegląd piłkarskich technologii

Dzisiejsza piłka nożna znacząco różni się od tej, którą kibice mogli oglądać z trybun na przykład 50 lat temu. Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, w piłce nożnej obecnie ogromne znaczenie mają nowoczesne technologie. Innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane zarówno bezpośrednio na boisku w czasie rozgrywek, jak i na treningach. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się kilku takim nietuzinkowym rozwiązaniom.

Goal-line

Technologia, której przez wiele lat brakowało w piłce nożnej. Jej wcześniejsze wprowadzenie mogłoby wpłynąć na przebieg wielu istotnych spotkań piłkarskich, a historia tej dyscyplina sportowej mogłaby wyglądać nieco inaczej. Goal-line minimalizuje ryzyko popełniania błędów sędziowskich w czasie oceny, czy piłka przekroczyła linię bramkową, czy gola jednak nie było. Technologia ta jest skuteczniejsza od wcześniejszych metod, na przykład piłki wyposażonej w magnesy. W tym przypadku sędziowie mają dostęp do zapisu wideo. Goal-line zostało oficjalnie wprowadzone do użytku przez organizację UEFA w 2016 roku. Na technologię składają się zaawansowane kamery oraz liczne czujniki, ułatwiające podejmowanie sprawiedliwych decyzji. W różnych ligach można spotkać się z różnymi rodzajami podobnych systemów. Premier League na przykład z powodzeniem stosuje Hawk-Eye.

Inteligenta piłka

Kiedyś do grania w piłkę wystarczył wypełniony powietrzem pęcherz, obszyty fragmentami naturalnej skóry. Obecnie w piłce nożnej wykorzystuje się zaawansowane piłki, które ułatwiają i uprzyjemniają grę. Istnieją też specjalne modele, które mogą być wykorzystywane tylko na treningach. Już jakiś czas temu na rynku pojawiła się inteligenta piłka. Tego rodzaju produkt znajduje się między innymi w ofercie niemieckiej marki adidas. miCoach Smart Ball wygląda jak normalna piłka, jednak wewnątrz naszpikowana jest najnowocześniejszymi technologiami. Innowacyjne czujniki pozwalają na dokonywanie pomiaru prędkości czy siły uderzenia oraz pomagają w precyzyjnym określeniu toru lotu. Informacje z czujników przesyłane są do dedykowanej aplikacji, która pozwala przeprowadzić niezwykle szczegółową analizę danych. Rozwiązanie to umożliwia czynienie szybszych postępów przez piłkarzy.

Footbonaut

Jest to mini-boisko do piłki nożnej, gdzie wykorzystuje się ogrom niebanalnych rozwiązań technologicznych. Zawodnik może tutaj skutecznie przećwiczyć dokładność i szybkość podań, a nabyte w ten sposób umiejętności łatwo przenieść na prawdziwe boisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *