Wybieramy buty piłkarskie. Na co zwrócić uwagę

Wybieramy buty piłkarskie. Na co zwrócić uwagę

Większość sportowców doskonale wie o tym, że połowa sukcesu w każdej dyscyplinie to odpowiednio dobrane buty. Ich właściwy rozmiar, dobrej jakości wykonanie oraz dostosowanie ich cech do rodzaju nawierzchni czy typu aktywności w efekcie przekłada się na komfort w trakcie uprawiania sportu, ale także na bezpieczeństwo i efektywność. Piłka nożna nie jest tu wyjątkiem, a wręcz jest jedną z tych dyscyplin sportowych, przy których wybór właściwego obuwia ma naprawdę ogromne znaczenie! Pozostaje więc tylko pytanie, na które odpowiedzi poszukuje wielu amatorów futbolu: jakie buty piłkarskie wybrać i na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Oto kilka podpowiedzi!

Rodzaj nawierzchni ma znaczenie

Podobnie, jak przy bieganiu, w piłce nożnej mamy do wyboru grę na kilku rodzajach nawierzchni. Zimą większość graczy przerzuca się z odkrytych boisk na hale sportowe. Latem, wiosną i jesienią niezastąpione są jednak boiska na świeżym powietrzu. I tu również mamy do czynienia z dwoma typami podłoża. Może to być naturalna trawa, ale także sztuczna murawa. Można się domyślić, że rodzaj nawierzchni ma ogromne znaczenie przy wyborze właściwych butów piłkarskich. Dlatego większość amatorów tego sportu posiada w swojej sportowej garderobie kilka różnych modeli, z których każdy jest dostosowany do danego typu boiska. Wyróżniamy zatem 5 typów butów do futbolu:

  • halówki – jak sama nazwa wskazuje, są to buty przeznaczone do gry na halach sportowych, z reguły na płaskich, gumowych podeszwach, które gwarantują dobrą przyczepność
  • korki – jedne z najsłynniejszych butów piłkarskich z charakterystycznymi wypustkami na podeszwie, przeznaczone do gry na trawiastych, ale także sztucznych nawierzchniach. Nigdy na hali sportowej!
  • lanki – to buty idealne do gry na naturalnych, trawiastych podłożach
  • wkręty – przydają się szczególnie, jeśli jesienią i zimą grasz na boiskach zewnętrznych. To buty do zadań specjalnych, które sprawdzają się na mokrych nawierzchniach i w trudnych warunkach pogodowych
  • turfy – idealne na sztuczne nawierzchnie, murawy, które często spotyka się na Orlikach.

Jaka cholewka butów piłkarskich?

Skoro wiemy już, jak wpływa ukształtowanie podeszwy butów piłkarskich na grę na różnych rodzajach nawierzchni, to pozostaje nam jeszcze kwestia odpowiedniego doboru cholewki. Marki sportowe produkują obuwie do futbolu z reguły z dwóch rodzajów tworzyw. Jest to albo skóra naturalna albo materiał syntetyczny, który swoim wyglądem nieco przypomina skórę. Może się wydawać, że skóra jest bardziej wytrzymała i posłuży nam dłużej. Jednak ma ona z reguły skłonności do rozbijania się, dlatego przy jej wyborze trzeba bardzo uważać z rozmiarem. Syntetyk, choć słowo to nie kojarzy nam się zbyt dobrze, to materiał wytrzymały, a zarazem dostosowany do warunków gry w piłkę nożną, dlatego sprawdza się świetnie zarówno na boiskach zewnętrznych, jak i na halach sportowych. Tak naprawdę dobór materiału cholewki jest kwestią indywidualną. Jeśli jesteśmy przekonani do skóry naturalnej, to nie wybierajmy butów zbyt dużych, ponieważ prawdopodobnie bardzo szybko się one rozbiją i nie będą dobrze dopasowane do stopy.

Wybór właściwych butów piłkarskich przełoży się na jakość naszej gry, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich szukanie. To naprawdę się opłaci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *