Ekstraklasa 2018/2019 – 12. kolejka

19 października (piątek)

W spotkaniu 12. kolejki Lotto Ekstraklasy 2018/2019 Piast Gliwice zremisował 1:1 z Lechią Gdańsk. W 29. minucie wynik meczu otworzył Aleksandar Sedlar, który pewnie wykorzystał podyktowany przez sędziego rzut karny. Goście z Gdańsk odpowiedzieli dopiero w końcówce spotkania. W 85. minucie na liście strzelców zagościł Lukas Haraslin, któremu asystował Patryk Lipski.

Jagiellonia Białystok pokonała u siebie 2:1 Pogoń Szczecin. Wszystkie bramki w tym spotkaniu mogliśmy zobaczyć dopiero w drugiej połowie. Zaczęło się od gola Przemysława Frankowskiego (48’). Asystował mu Martin Pospisil. W 64. minucie do wyrównania doprowadził Zvonimir Kozuli, któremu asystował Sebastian Kowalczyk. Jaga po raz kolejny przełamała obronę Dumy Pomorza w 80. minucie, gdy po dośrodkowaniu od Mateusza Machaja głową piłkę do bramki skierował Ivan Runje. Aktualnie Jagiellonia zajmuje pierwszą lokatę w rankingu Lotto Ekstraklasy z wynikiem 23 punktów i bilansem bramkowym 19:14.

20 października (sobota)

Starcie beniaminków zakończyło się wygraną Zagłębia Sosnowiec. Zagłębiacy pokonali Miedź Legnica 3:1. Goście na Stadionie Ludowym zdobyli przewagę już w 3. minucie, po tym jak rzut karny wykorzystał Petteri Forsell, jednak był to ostatni powód do zadowolenia dla ekipy Dominika Nowaka. W 12. minucie do remisu doprowadził Szymon Pawłowski, który pół godziny później zaliczył dublet. W 62. minucie byliśmy świadkami gola samobójczego, wpisanego na konto Frana Cruza, który po dośrodkowaniu drużyny przeciwnej próbował wybić piłkę głową i niefortunnie przelobował własnego bramkarza

Śląsk Wrocław przegrał 1:2 z Arką Gdynia. Jako pierwsi piłkę do siatki wbili Arkowcy. W 39. minucie umiejętnościami piłkarskimi popisał się Mateusz Młyński, któremu asystował Adam Deja. Gospodarze szybko wyrównali, zyskując ku temu okazję po tym, jak sędzia podyktował rzut karny. Zbozień dotknął piłki ręką w polu karnym i choć arbiter początkowo nie zdecydował się odgwizdać „jedenastki”, poprosił o wideoweryfikację, które potwierdziła przewinienie obrońcy Arki Gdynia. Pewny i celny strzał z jedenastu metrów zademonstrował nam Marcin Robak. Arkowcy szybko odzyskali przewagę po zamianie stron. W 48. minucie Jakuba Słowika zaskoczył Maciej Jankowski. Asystował mu Aleksandar Kolew.

Lech Poznań zwyciężył w spotkaniu 12. kolejki z Koroną Kielce. Poznaniacy zakończyli mecz wynikiem 2:1. Oba gole dla gospodarzy tego spotkania strzelił Christian Gytkjaer (25’ i 73’). Kontaktową bramkę dla zespołu z Kielc odnotował w 82. minucie Elia Soriano.

21 października (niedziela)

Zespół KGHM Zagłębie Lubin zremisował 3:3 z Wisłą Płock. Gole dla gospodarzy strzelali: Damjan Bohar (32’), Filip Starzyński (80’) i Bartłomiej Pawłowski (89’). W gronie Nafciarzy na listę strzelców wpisali się: Ricardinho (23’) i Jakub Łukowski (45’ i 59’). W 90. minucie boisko musiał opuścić obrońca Miedziowych – Maciej Dąbrowski, który został ukarany drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką.

Identycznym wynikiem zakończyło się spotkanie Legii Warszawa z Wisłą Kraków. Dublet zaliczył Carlitos (23’ i 90’). Jedna z bramek na koncie stołecznej drużyny to gol samobójczy (Zoran Arsenić). Wśród zawodników Białej Gwiazdy na liście strzelców zagościli Jesus Imaz (57’ i 62’) oraz Martin Kostal (58’). Obecnie Legia Warszawa znajduje się na trzecim miejscu w tabeli z wynikiem 22 punktów i bilansem bramkowym 19:15. Wisła Kraków zajmuje czwartą pozycję w rankingu z wynikiem 21 punktów i bilansem bramkowym 23:13.

22 października (poniedziałek)

W poniedziałek Cracovia odnotowała drugie zwycięstwo w tym sezonie. Pasom udało się pokonać 2:0 Górnik Zabrze. Wynik spotkania otworzył w 62. minucie Airam Cabrera. Minutę później Tomasza Loskę pokonał Javi Hernandez. Obie drużyny znajdują się w strefie spadkowej. Górnik Zabrze ma 9 punktów i bilans bramkowy 11:9, a Cracovia – 10 punktów i bilans bramkowy 10:17.